Co jsme společně zažili

ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY

11.6. jsme se sešli s rodiči, prarodiči, sourozenci a příznivci na slavnostně vyzdobené zahradě naší MŠ. Čekala nás velkolepá událostrozloučení se s našimi milými a šikovnými předškoláky. Všechny paní učitelky byly stejně rozechvělé a dojaté stejně jako rodiče. Paní ředitelka přivítala přítomné, ošerpovala předškoláky. Ti ještě dostali na památku knihu s věnováním a fotečku na památku. Pak prošli branou do pomyslného světa školáků – staly se z nich rázem malé slečny a gentlemani. Důstojné chvíle vystřídalo jejich vystoupení. Roztočili to tancem a zpěvem při skladbách z muzikálu Pomáda. Pak ještě zazpívali s dojetím píseň Tak přichází loučení. Když si rodiče i ostatní setřeli z tváří slzičky, následoval pro všechny přítomné ještě doprovodný program Jiřího Prokeše. Pásmo soutěží, zpívání, tancování i fotografování. Každý si přišel na své. Svěží občertvení pro naše vážené hosty je již tradicí. Společné setkání bylo plné emocí a dobré nálady. Děkujeme.

Vypracovala: Mirka a Simča

DIVADLO KOLOBĚŽKA

Jak si s veselou, zvědavou a kouzelnou vosou zkrátit čas těšení se na prázdniny? Podmořským cestováním ponorkou, návštěvou zvířátek v Africe, létáním balónem oblohou! Pohádka plná hádanek, legrace, tancování a zpívání. Opět jsme si užili prima představení našeho oblíbeného Divadla Koloběžka – Těšení se na prázdniny.

 

Vypracovala: Mirka a Simča

🎈DEN DĚTÍ🎈

Letošní Den dětí jsme oslavili velkolepě! Den jsme odstartovali vynikající svačinkou. Potom jsme na slavnostně vyzdobené zahradě splnili sportovní i vědomostní soutěže, zatancovali si a zaskotačili na nafukovacích atrakcích. Odměněni jsme byli medailemi, diplomy, plyšáčky. Hlavně jsme si užili hodně radosti, smíchu a pohybu. Podívejte se na fotografie!

Vytvořila: Mirka a Simča

🎭Divadlo Spejbla a Hurvínka🎭

28.5. jsme navštívili Divadlo Spejbla a Hurvínka. Představení „Hurvínek mezi osly“ bylo hodně veselé, lehce výchovné i trochu strašidelné. Navzdory počasí jsme si herecké výkony světoznámých loutek užili.

     

Vypracovala: Mirka a Simča

Hudební představení v MŠ

23.5. jsme si v naší školce zazpívali a zatancovali při známých písní s muzikálem „O Terezce a Matějovi“. A narozdíl od pyšné a marnivé Terezky nám bylo od začátku představení jasné, že LÁSKA je víc, než všechny poklady světa!

Vytvořila: Mirka a Simča

Výlet do skanzenu Kouřim

Minulý týden jsme navštívili skanzen Kouřim. Děti zjistily jaký byl každodenní život dětí na české vesnici. Kde spaly, jak se oblékaly, s čím pomáhaly a co celý den dělaly. Na památku si děti nabarvily svou vlastní dřevěnou káču.

Vytvořila: Simča a Mirka

Čarodějnice ve školce

Tento týden se celá školka proměnila v kouzelné místo plné čarodějnic a čarodějů. Děti si užily aktivity nejen ve třídách, ale následně i na zahradě kde plnily různé čarodějnické úkoly, zazpívaly si i zatančily. Odměnou jim byl nejen diplom, ale i spoustu krásných zážitků.

Vytvořila: Simča a Mirka

Oslava Dne Země v MŠ (Myšky a Ježci)

Dne 19.4. jsme společně oslavili Den Země a Den vody. Na školní zahradě čekalo na děti několik úkolů – třídění odpadu do barevných obručí, chůze přes divokou řeku (chůze po kladině), péče o záhonky, zalévání jabloně, stavba domečků pro zvířátka a chůze na chůdách. Na závěr jsme si zazpívali a zatančili.

 

 

Vytvořila: Mirka a Simča

Oslava Dne Země v Domě UM Praha 10 (Zajíci a Veverky)

V pátek 19.4. jsme si v Domě UM připomněli výročí narození B.Smetany, shlédli výstavu výtvarných děl kamarádů na téma Má vlast. Venku jsme si pak zasoutěžili a zasportovali.

Vypracovala: Mirka a Simča

🎭 DIVADLO V MŠ 🎭

Dnes jsme viděli pohádku O hledání jara. Zasmáli jsme se, možná se i trošku báli. Určitě jsme fandili Vaškovi a Kačence v boji proti zlému skřítkovi Kazinovi. My diváci, herec i loutky jsme nakonec jaro přivolali a vysvobodili. To bylo radosti!

Vypracovaly: Simča a Mirka

Bubnování v MŠ

Tento týden naší školku navštívil bubeník Sůša děti si kolektivně zabubnovaly, naučily se základním rytmům a zvládly i dirigování. Všichni si dopoledne užily a odměnou jim byl nejen zažitek,ale i diplom.

Vypracovaly Simča a Mirka

Krmit skřítky dovoleno

Dnes nás navštívil nemocný skřítek Nenasyta se slečnou kuchařkou – lékařkou. Změřili jsme mu teplotu, poslechli srdéčko, dali vitamínovou injekci a nakonec jsme se mu podívali do bříška. Tam bylo potravin! Jídlo jsme rozdělili na zdravou a nezdravou hromádku. Víme, jak nám pomáhají vitamíny, kde je získáme a proč se vyvarovat škodlivých potravin. Také už umíme sestavit zdravý, pestrý i chutný jídelníček pro celý den. Jsme šikulky, neudělali jsme žádnou chybu! Vyléčili jsme skřítka a získali nového, veselého kamaráda. Program Krmit skřítky dovoleno se nám moc líbil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vypracovala:Simča a Mirka

🌍 MEZINÁRODNÍ DEN CESTOVNÍHO RUCHU 🌍

V týdnu od 19.2. – 23.2.2024 jsme ve školce slavili Mezinárodní den cestovního ruchu. Vyzdobili jsme třídy, šatny, vlastně všechny prostory naší školky. Sourozenci a rodiče se nestačili divit, jak jsme šikovní. Společně jsme procestovali Antarktidu, Asii, Austrálii a Afriku. Prožili jsme veselý týden plný tvoření, objevování, soutěží, zpívání i tančení.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytvořila: 🏝 Simča a Mirka✈️

 🛴 DIVADLO KOLOBĚŽKA 🛴

Do školky přijelo Divadlo Koloběžka zahrát pro všechny děti zábavnou pohádku „O porouchaném robotovi“.  Jaké nám mohou nastat patálie, když se porouchá robot? Nechte děti vyprávět, s čím vším potřeboval pan Šroubek pomoct?

Vypracovala: Simča a Mirka

🪗MASOPUST🎺

Dnes jsme v naší školce slavili masopust. Děti i paní učitelky se proměnily ve veselé, roztomilé i strašidelné masky. Děti že třídy Veverky potěšily kamarády veselým pásmem písní, básniček a tancem mazurkou. Ve třídě Ježci paní učitelka zahrála na harmoniku. Parádní produkce! Rej masek byl veselý, pestrý a hodně jsme se zasmáli i se něco nového o této lidové tradici dozvěděli. Protože – hudba, tanec, zábava – to je naše zásada 😁. Děkujeme rodičům za spolupráci. Masky byly skvělé.

Vypracovala:  🚔Simča a Mirka

🪵DŘEVÍČKOVÁ DÍLNIČKA🔨🪚🪛

Dnes jsme si užili Dřevíčkovou dílnu. Vyrobili jsme si autíčka. Pracovali jsme s pilnikem, vrtáky. Můžete být na nás pyšní. Nikdo se nezranil, jsme šikulky!

p.učitelky: 👷‍♀️MIRKA a SIMČA👷🏻‍♀️

PALEONTOLOGIE

Velice děkujeme panu L.Laiblovi a Matýskovi za úžasný program o paleontologii. Prozkoumali jsme zkameněliny, ze sádry si odlili vlastní trilobity apod. Dozvěděli jsme se, jak je planeta Země stará a jak na ní vznikl život.

 

Vypracovala: R.Stratílková, A.Vejvodová

 

Cirkus Adonis

Dnes přijel do školky opravdový cirkus. Představení bylo plné klaunů, hudby, zpěvu a kouzel. Děti si celý program velmi užily, pan kouzelník do svých kouzel zapojil i některé z nich. Víte, které kouzlo bylo pro malé kouzelníky nejlepší? Zeptejte se, jaké zvířátko se jim podařilo vyčarovat?

 

Vypracovala: S.Šimrová, M.Komersová

Zachraň kamaráda!

Dnes naší školku navštívil úspěšný projekt ,,Zachraň kamaráda“. Jak už název napovídá, děti si zahrály na záchranáře. Dozvěděly se co dělají jednotlivé složky IZS, jak správně reagovat v nenadálé situaci ( jak nepanikařit a přivolat pomoc adekvátně svému věku a dokonce si na profesionálních resuscitačních figurínách vyzkoušely : záklon hlavy a nepřímou srdeční masáž, práci s defibrilátorem a jako skuteční záchranáři si zkusily práci s ambuvakem ). Celý program probíhal formou hry ( děti oživovaly i své plyšáčky ) a nakonec pro ně byla připravena i odměna – diplomy pro všechny šikovné záchranáře.

Vypracovala: S.Šimrová, M.Komersová

 

Prosinec v naší školce

Prosinec je v naší školce vždy ve znamení spousty návštěv a zábavy. 4.12. se konal ČERTOVSKÝ DEN a školka byla plná malých čertíků a čertic. Děti hrály různé hry, zpívaly písničky, tvořily a to vše v čertovském duchu. 5.12. byl velký den a školku navštívila vzácná návštěva MIKULÁŠ, ANDĚL A HODNÝ ČERTÍK. Děti jim přednesly básničky, zazpívaly písně a dokonce i zatančily, odměnou jim za to bylo spoustu dárečků. Ale ani pak jsme nazahálely! 6. a 7.12. se neslo ve znamení VÁNOČNÍCH DÍLNIČEK kdy ve všech třídách na děti za doprovodu rodičů čekalo tvoření v duchu Vánoc, koledy a pohodová sváteční atmosféra. Další týden 12. a 13.12. jsme Vás všechny srdečně přivítaly na ZPÍVÁNÍ U VÁNOČNÍHO STROMEČKU, kde děti předvedly svá připravená vystoupení. 15.12. už byla třešničkou na dortu a odměnou pro všechny Myšky, Ježečky, Zajíčky i Veverky, protože naší školku navštívil školkový Ježíšek a nakonec 20.12.  svůj krásný program v rámci akce VÁNOCE NA ČECHÁČI předvedla třída Veverek.

Vypracovala: S.Šimrová a M.Komersová

Divadlo Koloběžka

Dnes děti ve školce navštívilo divadélko Koloběžka se svojí hudební pohádkou – Trampoty čerta Huberta. Dětem se pohádka plná písniček a vtipu moc líbila a užily si ji.

Vypracovala : S. Šimrová, M. Komersová

 

 

 

 

NÁVŠTĚVA ZÁMKU LOUČEŇ

Dnes se děti ze tříd Myšek, Ježků, Zajíců i Veverek vydaly na výlet do vánočního zámku Loučeň. Prošly si tématicky vyzdobené komnaty….viděly stromeček vzhůru nohama, Elfí pokojíček, stromeček z Lega, ale i klasický staročeský. Jen se dětí zeptejte, co se jim líbilo nejvíce? Na konci prohlídky si děti mohly ozdobit a hned i sníst výborné perníčky. Všichni si výlet moc užily a těšíme se na další dobrodružství.

Vypracovala: S.Šimrová, M. Komersová

ŠIFRA MISTRA BRAILLA

V pondělí 20.11. jsme v naší školce přivítali paní Kateřinu z Centra Beluška. Paní Kateřina je od narození nevidomá. Přišla nám přiblížit život lidí, kteří nevidí. Zkusili jsme si chůzi se slepeckou holí, jak vypadá svět za brýlemi lidí se zrakovým handicapem. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého. Moc se nám líbila Luna – vodící pejsek, kamarád a pomocník. Ta teda umí kousky!

Vypracovala: M.Komersová, S.Šimrová

ZAJÍCI A VEVERKY V CENTRU PARAPLE

V rámci projektu 72 hodin děti ze třídy Veverek a Zajíců navštívily naše spřátelené Centrum Paraple. Klientům přinesly malé vlastnoručně vyrobené dárky, zazpívaly několik písní a také zatančily. Klientům se vystoupení velice líbilo a učitelky s dětmi si akci také hezky užily.

Vypracovala: M.Komersová, S.Šimrová

DEN STROMŮ

Jako každým rokem jsme i letos oslavili „Den stromů“ uspáním stromů na naší zahradě. Zazpívali jsme jim společně písničku od pana J.Uhlíře a Z.Svěráka. Budeme se těšit, až se na jaře zase probudí.

Vypracovala: M.Komersová, S.Šimrová

OLYMPIÁDA

V pátek 13.10. se třída Veverek zúčastnila Olympiády pro mateřské školy v nedalekém Domě dětí a mládeže na Praze 10. Děti soutěžily v hodu do dálky, skoku, běhu přes překážky, štafetě a přetahování lanem. Všechny děti se nadšeně zapojily a zaskákaly si i v nafukovacím hradu. Podařilo se nám vybojovat velký stříbrný pohár za druhé místo a odnést si krásné sportovní zážitky.

Vypracovala: M.Komersová, S.Šimrová

Dopravní hřiště

V úterý 3.10.2023 se naše školní zahrada proměnila v dopravní hřiště. Děti si vyzkoušely roli chodce, řidiče i policisty.

 

 

Vypracovala: M.Komersová, S. Šimrová

 

Výlet za zvířátky

.    Ve středu 14.6. jsme se vydaly na výlet za zvířátky do Zooparku Radonice. Mohli jsme si zde prohlédnout různé druhy ptactva, hospodářských i divokých zvířat. Většinu z nich jsme si mohli pohladit a také je nakrmit. Dopoledne jsme zakončili hraním na nedalekém hřišti.

Vypracovala Š Kopencová a M.Komersocá

ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY

Ve školce jsme hned v pondělí zažili velkou slávu! Loučili jsme se s předškoláčky. Dopoledne jsme shlédli Mokrou pohádku oblíbeného divadelního souboru Koloběžka. Odpoledne vypukla ta pravá slavnostní nálada. Na zahradě rodičům a kamarádům šikovní předškoláci zazpívali, zatancovali. Dostali šerpy, knihu a společnou fotografii. Následoval zábavný program kouzelníka Hopsíka. Samozřejmě jsme vzácným hostům připravili občerstvení. Přejeme našim milým předšolákům úspěšný a šťastný start do veliké školy. Bude se nám po vás stýskat….

Vytvořila: Š.Kopencová, M.Komersová

Oslava Mezinárodního Dne dětí

     Ve středu 7.6. 2023 jsme společně na školní zahradě oslavili „Mezinárodní den dětí“. Jak jinak si svátek dětí oslavit, než pořádným karnevalem. Po přehlídce masek následovala správná karnevalová veselice, kdy jsme si udělali na zahradě velkou diskotéku a také zde na děti čekalo překvapení v podobě skákacího hradu. Každý si domů odnesl malý dáreček k tomuto slavnému dni.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Sportovní den „Se Sokolem do života“

     Ve čtvrtek 11.5.2023 jsme s souladu s projektem „Se Sokolem do života“ uspořádali na hřišti SPŠ V Úžlabině pro děti sportovní denDěti si mohly vyzkoušet běh na dlouhé dráze, skákání v pytli, slalom mezi kužely, přetahování a jiné sportovní disciplíny. Travnatou plochu jsme využili také i k míčovým hrám. Na konci dostal každý odměnu v podobě medaile se sokolíkem Pepíkem. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

HOUSLE A HARFA

Ve čtvrtek 4.5.2023 děti shlédly hudební program „Housle a harfa“, ve kterém zazněly známé melodie z pohádek.  Za správnou odpověď na otázku děti rozvazovaly barevné mašle na krabičce, která skrývala veliké překvapení.  Zeptejte se dětí, co se uvnitř krabičky ukrývalo?

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

 

ČARODĚJNICE

Ve čtvrtek 27.4. jsme si na školní zahradě užili rej čarodějnic. Dopoledne bylo plné písniček, soutěží, tance a přehlídky masek. Děkujeme za spolupráci – čarodějnicím a čarodějům to moc slušelo 🙂 Užili jsme si prima den.

 

Vypracovala:Š.Kopencová, M. Komersová

Oslavy Dne Země

     V týdnu od 17.4. do 21.4.2023 probíhaly na naší školce oslavy Dne Země, kdy jsme si s dětmi povídali o tom, jak je důležité naši planetu chránit, jak bychom se k přírodě měli chovat a užili jsme si několik zajímavých akcí.
     V úterý 18.4. k nám zavítali popeláři z firmy AVE i s pravým popelářským autem, kdy si děti mohly prohlédnout kabinu a samozřejmě také zatroubit. Na konci se mohly děti podívat, jak to vypadá, když se vyváží popelnice.
     Ve středu 19.4. proběhla „Malá technická univerzita“, kdy se děti dověděly, proč je důležité třídit odpad, na co je určená daná barva popelnice a jak to chodí ve spalovně a na skládce. Děti si v malých skupinkách vytvořily vlastní město s barevnými popelnicemi, roztřídily si odpad a zahrály na popeláře.
V pátek 21.4. zavítaly děti ze třídy Veverek a Zajíců do Domu UMkde probíhaly oslavy Dne Země. Děti si nejprve prohlédly vernisáž, i ony přispěly svými výtvory a děti ze třídy Veverek získaly zvláštní ocenění poroty. Poté si děti zasportovaly na 8 stanovištích, které probíhaly v duchu „Deštného pralesa“, kde si vyzkoušely například: bubnování, prolézání mezi liánami, poznávaly zvuky zvířat, vyzkoušely si stínohru a jiné zajímavé soutěže. Na děti zde čekal i skákací hrad. 

Vypracovala Š.Kopencová a M:Komersová

Divadlo v MŠ

Dnes jsme shlédli pohádku „Jak se Barborka zatoulala“, jak se nevyplácí utíkat například z letního tábora. Zazpívali jsme si známé písničky, zahráli divadlo s opravdovými herci 🙂

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

 

Mezinárodní den vody

Ve středu 22.3.2023 jsme v naší školce oslavili „Mezinárodní den vody“ . Pověděli jsme si, jak je nejen pro nás voda důležitá, že je potřeba s ní šetřit a udržovat ji čistou. Spolu s dětmi jsme také vyzkoušeli různé pokusy a hrátky s vodou. Všichni jsme si vodní hrátky velmi užili. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

NAŠI PŘEDŠKOLÁCI

Naši předškoláci navštívili ZŠ Hostýnská a ZŠ Nad Vodovodem, aby si vyzkoušeli, jak to na Základní škole chodí. 🙂  Ve školách se nám líbilo a byli jsme pochváleni za vědomostichování a šikovnost.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

 

STAVITELÉ MĚSTA

Ve středu a ve čtvrtek navštívila naší mateřskou školu „Malá technická univerzita“. Děti si společně s lektorem Adamem pověděly, jaké vybavení musí mít správný stavitel, naučily se některé piktogramy, např.: policejní stanice, obchod, nemocnice... a poté jsme si ve skupinkách zahráli na architekty, projektanty a stavitele, kdy každá skupinka postavila svůj vlastní dům dle svojí fantazie. Na konci jsme si ze všech domečků sestavili svoje krásné město.

Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

MOBILNÍ PLANETÁRIUM

Pod hvězdnou kopulí Mobilního planetária jsme se s pohádkovým krtečkem a jeho kamarády dozvěděli, že Země, Měsíc a Slunce jsou kamarádi. Oči nám zářily, jako ty hvězdy nad hlavami.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

 

DIVADLO KOLOBĚŽKA

V pátek a v pondělí navštívilo školku Divadlo Koloběžka, kde nám zahráli herci jarní pohádku „Na návštěvě v Broučkově“. Společně jsme vytvořili kapelu, zazpívali si písničky a poznali, jaký je život v trávě.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Zvířátka v MŠ

Ve středu 22.2.2023 do naší školky přijela paní, která dětem představila několik zvířátek, jako byl ježek, veselí pejsci, rychlá čilá činčila, zvědavý králíček, přítulná užovka, trojice agam a dvě želvičky. Děti se dozvěděly, co má které zvířátko rádo a mohly si zvířátka pohladit.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Masopust v MŠ

     V úterý 21.2.2023 proběhly v naší školce veselé masopustní radovánky. Celé dopoledne jsme trávili ve veselých kostýmech, někdo si připravil klasický lidový, někdo povolání a někdo zvířátka. Společně jsme si pověděli o tom, co je masopust, jaké máme masopustní tradice a naučili jsme se masopustní písničky a říkanky. Společně jsme si pak zařádili při masopustním průvodu a hrách ve školce.

 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

CENTRUM PARAPLE

Dnes byly děti ze třídy Zajíci a Veverky v Centru Paraple, kde si s nimi povídal pan Petr, který po úraze skončil na invalidním vozíku. Děti se dozvěděly jak předcházet úrazům. V místní tělocvičně si vyzkoušely ovládání invalidního vozíku a navštívily posilovnu.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Šifra mistra Brailla 

Ve čtvrtek 2.3.2023 proběhla na školce akce pod názvem „Šifra mistra Brailla“, kdy se děti od nevidomé lektorky dozvěděly, jaké to je žít se zrakovým postižením, kdo těmto lidem pomáhá a také něco o bílé kompenzační holi – k čemu slouží. Všichni si pak mohli vyzkoušet, jaké to je bez toho, abychom něco viděli (s klapkami na očích), mohli jsme si osahat znakové písmo a obdivovat dovednosti vodícího psa. Spolu s rodiči a personálem mateřské školy mohly děti přispět na asistenční vodící psy.

Vypravovala Š. Kopencová a M. Komersová

 

BYLINKOVÉ TVOŘENÍČKO

Děkujeme paní Krouské za příjemně strávené dopoledne. Tvořili jsme vonné pytlíky našim milým pro radost. Poznávali jsme bylinky, které nám provoněly celou školku. Děkujeme

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

CIRKUS ADONIS

Hudba, tanec, zábava, to je naše zásada! A proto přijal naše pozvání cirus Adonis! Pobavili jsme se, kouzili jsme, smáli jsme se a pohladili si králíčka.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Dentální prevence

Pro děti ze třídy Zajíců a Veverek proběhla ve středu 11.1.2023 „Dentální prevence“. Studentky z lékařské fakulty si s dětmi přišly povídat o tom, co je pro zoubky zdravé a co ne a společně si ukázali, jak správně čistit zoubky, aby byly zdravé.   

Vypracovala Š:Kopencová a M.Komersová

 

 

Divadélko v MŠ

Do naší mateřské školky zavítalo před Vánocemi divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo veselou „O veselém vánočním stromečku“ plnou písniček a tanečků. Děti velkému šamanovi pomáhaly s kouzlením správné zimy a Vánoc.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

*SVÁTEČNÍ DEN V MŠ*

Společenské oblečení, vůně cukroví, vánoční koledy, ozdobené stromečky, napětí, těšení se, dychtivé vyhlížení Ježíška. A povedlo se! Pod stromečkem děti našly krásné dárečky a byly šťastné. Tolik radostí a světýlek štěstí v dětských očích! Sváteční den se nám povedl! Děkujeme za spolupráci a příjemný adventní čas. Šťastné a veselé Vánoce! Kolektiv pracovnic MŠ

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Vánoční zpívání u stromečku

     Ve středu 14.12. a ve čtvrtek 15.12.2022 jsme si čekání na Vánoce zpříjemnili zpíváním u nazdobeného vánočního stromečku před naší školkou. Děti rodičům předvedly pásmo vánočních písní a básniček, které si pro tuto příležitost připravily.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

DIVADLO KOUZEL

Dne 8.12. 2022 jsme jeli na výlet do Líbeznic. Čekaly na nás opravdu nezapomenutelné kouzelnické Vánoce s Pavlem Kožíškem! Vánoční speciál byl plný úžasných kouzel a legrace nejen pro děti…

Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ V MŠ

Ve dnech 7. 12. a 8. 12.2022 si přišli rodiče společně se svými dětmi vyrobit vánoční ozdobičku na stromeček. Hezky jsme poseděli a také popovídali.

 

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Návštěva Mikuláše, Čerta a Anděla v MŠ

     V pátek 2.12.2022 navštívila naší mateřskou školu vzácná návštěva v podobě Mikuláše, Čerta a Anděla. Děti jim předvedly písničky, tanečky a básničky, které si pro tuto příležitost společně nacvičily. Domů si každý odnesl Mikulášskou nadílku

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

ČERTOVSKÝ DEN V MŠ

V úterý 29.11.2022 jsme si zkrátili čekání na Mikuláše „návštěvou pekla“. Zahráli jsme si na čertíky, užili si čertovské hry, soutěže a nechyběla ani čertovská diskotéka.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Mezinárodní den Rybářství

     Ve středu 23.11.2022 jsme si společně s dětmi na školní zahradě oslavili „Mezinárodní den rybářství“. Pověděli jsme si, jak je důležité pro rybičky, aby měly čistou vodu, naučili jsme se různé rybí písničky a každá třída si vyrobila veselé barevné rybičky. Na zahradě na děti čekala program v podobě: malé překážkové dráhy, trefování se míčky na housenku, malování barevné rybky a skládání rybího puzzle. Všichni jsme si den velmi užili a jako suvenýr si děti odnesli domů „Zlatou šupinku“ a diplom.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Celé Česko čte dětem

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ přišla do třídy Myšek maminka Nikolky L., která si s dětmi povídala o pohádkách a spolu s ovečkou jim přečetla pohádku „Hrnečku vař“. Pro každého přinesla jako překvapení omalovánku obrázku z pohádky. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

DEN STROMŮ

Ve čtvrtek 20.10. jsme oslavili Den stromů.

Krásně jsme si vyzdobili zahrádku i školku. Paní učitelky připravily na zahrádce dětem zajímavý program s písničkami a tvořením.

My totiž víme, že na naší školkové zahradě s námi žijí stromy, které nás chrání a my zase opatrujeme je. Stromy jsou už babičky a dědečkové a i proto s k nim musíme chovat moc hezky.

Před zimním odpočíváním jsme stromečky zabalili do šál, popřáli jim hezké snění a zazpívali písničku „Stromy“ od pánů Svěráka a Uhlíře.

Uspořádali jsme anketu – „Jaký nový stromek si na zahradě zasadíme?“ Vítězem hlasování dětí a rodičů se stala jabloň.

Vrcholem dopoledního programu bylo slavnostní sázení jablůňky, kterou jsme pokřtili jménem Majdalénka.

Ať se ti holčičko u nás líbí a daří se ti! Těšíme se na tvé květy a na jablíčka

Vypracovala: R. Stratílková

 

72 hodin

Naše mateřská škola se jako již tradičně zapojila do projektu 72 hodin.

Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po deváté.

Kdykoliv během těchto 72 hodin (13.–16. října 2022) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí.

Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času.

My jsme se letos rozhodli udělat radost našim sousedům. Vyzdobili jsme plot veselými obrázky s podzimní tématikou. Ať je nám všem za podzimních plískanic radostněji při cestě do práce, při venčení pejsků a tak dále.

Paní učitelky a děti ze tříd Veverek a Zajíců připravili pro Centrum Paraple písničkový program a klienty Centra Paraple obdarovaly podzimními svícínky a obrázky, které vyrobily z podzimních plodů.

Děti si jako poděkování odnesly plyšáky a něco dobrého.

Atmosféra akcí byla veselá, přátelská a dojemná.

Děkujeme a těšíme se na další setkávání se.

P.S. Viděli jste nás v televizi???!!!! 😊

 

Vypracovala: Regina Stratílková

BUTCHIS – sportovní dopoledne v MŠ

Trenéři florbalového klubu BUTCHIS si pro děti ze školky připravili sportovní dopoledne na školní zahradě. Nejprve se všichni důkladně rozcvičili, dále byly nachystané stanoviště, kde společně překonávali překážkovou dráhu, procvičili jemnou motoriku s tenisovým míčkem a vyzkoušeli si hru s florbalovou hokejkou.

 

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

 

Mobilní dopravní hřiště

Ve středu 12.10. přijelo na naší školní zahradu Mobilní dopravní hřiště. Děti se dozvěděly několik základních druhů dopravních značek a společně s pány policisty si zopakovaly základní pravidla silničního provozu, a jak se správně chovat při pohybu na vozovce. Poté se všechny děti vystřídaly jak v roli řidiče, kdy se projely na čtyřkolkách a někdo v autíčku, a v roli policisty, který dohlíží na dodržování pravidel a rozdává pokuty.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Olympiáda MŠ v Domě UM

Děti ze třídy Veverek a Zajíců se vydaly v pátek 7.10. do Domu UM, kde nás reprezentovaly na Olympiádě MŠ Prahy 10. Soutěžilo se ve štafetě, trojskoku, přetahování a v opičí dráze. Kromě spousty zážitků a poháru si každé dítě domů odneslo diplom a sladkou odměnu. 

 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Interaktivní program D-OSVĚTA

Dnes jsme se dozvěděli, že nadměrné sledování a hraní her na PC může být i zdraví škodlivé, hlavně v kombinaci s baštěním chipsů a pitím sladkých limonád. Lepší je si venku zaběhat, hrát si s kamarády a strávit hezký čas s knížkou.

 

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

Divadélko Koloběžka

Naší školku navštívilo Divadélko Koloběžkakteré dětem zahrálo „Podzimní pohádku“ plnou veselých písniček, povídání, společného tancování a čarování s čarodějem Fousodějem. Na příběhu si děti ukázaly, jak se správně chovat v lese a naučily se pár základních druhů hub, jako jsou hříbek, bedla, babka a muchomůrka.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Povídání o zdravé chůzi a obouvání

Do třídy Zajíců zavítal tatínek od Anežky K., který si s dětmi povídal o tom, která obuv je vhodná, aby jsme měli zdravá chodidla a která naopak nikoliv. Děti se také dozvěděly jak o svá chodidla nejlépe pečovat.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

 

Sběr starého papíru

Na konci školního roku jsme na školní zahradě slavnostně vyhlásili nejlepší sběrače starého papíru z každé třídy. Všichni si odnesli domů malou či větší odměnu, podle toho kolik razítek se jim během školního roku podařilo nasbírat.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Indiánský týden v MŠ

V týdnu od 13. do 17.6. se z naší školky stala jedna veliká indiánská vesnice plná silných bojovníků a roztomilých squaw a laskavých náčelnic v čele s moudrou šamankou.

Školková zahrada se proměnila v prérii s říčkou, ohněm, teepee i kánoemi.

Užili jsme si různé soutěže -střelbu lukem, stezku odvahy, hod tomahawkem, přenášení vody do kánoe. Nakonec programu jsme si krásně zatancovali a vyskotačili se. Po splnění úkolů byli všichni stateční indiáni i indiánky odměněni vzácným korálkovým náhrdelníkem s amuletem.

Aby toho soutěžení a radovánek nebylo málo a my si mohli utužit svaly i mysl pozvali jsme kamaráda kouzelníka, tanečníka a bublináře Cucina. Ten si pro nás také připravil pestrý, vtipný i poučný program. Vyráběli jsme bubliny, sportovali, tancovali, zpívali a i se dozvěděli něco nového ze života indiánů.

Líbilo se nám přestavení divadla Koloběžka – Jak šli indiáni za sluncem. Bylo to tak napínavé, až nám lezly oči z důlků. Ale uf, nakonec vše dobře dopadlo, jak už to ve správných pohádkách bývá.

Vrcholem našeho indiánského týdne bylo rozloučení s předškoláky. Budoucí školáci se rozloučili se školkou poděkováním, povídáním, veselou písničkou. Navzdory radostné náladě a slunečnému počasí pár slziček přece jen ukáplo. Po šerpování a s drobnými dárky si předškoláčci našli rodiče a dál pokračoval program s divadlem Koloběžka a občerstvení.

Děkujeme paní kuchařkám za vtipný jídelníček v indiánském stylu a za lahodná jídla, která nám s láskou vaří.

Děkujeme rodičům za důvěru, slova díků (které vždycky paní učitelky hodně potěší), krásné kostýmy.

Omlouváme se, opravdu se nedá zvládnout ohlídat všechna péra v čelenkách 😊.

Přejeme dětem a rodičům krásné prázdniny plné odpočinku a radostí.

Předškolákům přejeme šťastný a úspěšný vstup do základní školy. Těšíme se, že se do své školičky někdy zajdete podívat.

Všem přejeme hodně zdraví!

Kolektiv pracovnic MŠ

Vypracovala: R.Stratílková, Š.Kopencová, M. Komersová

Dětský den v MŠ

Oslavili jsme Den dětí ve velkém stylu! Hudba, tanec, zábava, zmrzlinka. Rej masek! Všem dětem to slušelo.Děkujeme za spolupráci, maminky. Byl to báječný den! Vrcholem oslavy však byly dva skákací hrady. Děti byly nadšené, snad se jim ani nechtělo ze školky domů. Speciální poděkování tedy patří paní M. Pavláskové a paní M. Kubové, které atrakce zafinancovaly. Velkoryse se tak jejich děti Kubík a Gábinka rozloučily s kamarády ze školky, protože již budou školáky.

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Den dětí DŮM UM

V pátek 27. 5. 2022 jsme přijali pozvání na akci „Den dětí“ od Domu dětí a mládeže Prahy 10. Děti měly sbírat razítka za splněné úkoly a za odměnu dostal každý jedinec malou pozornost. Tento sportovně založený program si děti náramně užily.

Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

Království železnic

Navštvívili jsme Království železnic. Dozvěděli jsme se novinky ze světa dopravy. Prohlédli si modelové kolejiště a sami si vyzkoušeli sestavit funkční okruh s elektrickými mašinkami. Akce byla pořádaná pod záštitou Hospodářské komory hl. m. Prahy.

 

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Dravci v letu

     V pátek 20.5.2022 navštívili naší mateřskou školu sokolníci, kteří dětem představili své dravce. Děti měly možnost si prohlédnou např.: Orla bělohlavého, supa, poštolku, káně a jiné. O každém z nich jsme se dozvěděli zajímavé informace a shlédli ukázku létání. Ti odvážnější si mohly vyzkoušet vábení malého dravce, který jim přistál na ruce. Zkoušce vábení neunikly ani paní učitelky, kterým na ruce přistával veliký sup. Děti si kromě zážitků odnesly domů obrázek dravce. 

Vypracovala Š.Kopencová a M. Komersová

Dobrodružství Ježečků a Myšek

     V úterý 17.5.2022 se děti ze třídy Myšek a Ježečků, díky sponzorskému daru rodičů Matěje K., vydaly na návštěvu herny „Koala Café“Děti zde mohly celé dopoledne jezdit na čtyřkolkách, stavět z velkých kostek lega a prozkoumat různé průlezky a skluzavky. Všichni si veselé dopoledne velmi užili. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Housle a harfa

     Ve čtvrtek 5.5.2022 shlédly děti interaktivní hudební program pod názvem „Housle a harfa“, plný veselých písniček. Děti se dozvěděly základní informace o houslích a harfě, zazpívaly si za jejich doprovodu několik písniček a zatancovaly valčík. Za splnění drobných úkolů, kdy rozvázaly mašličky okolo kouzelné krabičky pomocí houslového klíče, dostal každý malý bonbonek. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Žlutý den

V úterý 3.5.2022 jsme si ve školce užili Žlutý den, Den Slunce. Oblékli jsme se do žlutého oblečení .Děti si vytvořily sluníčka v různých podobách, která rozveselila budovu naší školky.

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

ČARODĚJNICKÝ DEN

Dne 29.4.2022 přišli do školky čarodějové i čarodějnice a oslavili s námi ČARODĚJNICKÝ DEN. Ve třídách se dělaly bublající hokusy-pokusy, konala se přehlídka masek a na školní zahradě jsme pěkně provětrali košťata. Všichni si zasoutěžili a na závěr byla pro děti přichystaná čarodjěnická diskotéka.

Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Oslava Dne Země v Domě UM

Třídy Zajíci a Veverky se zúčastnily výtvarné soutěže, která nesla název „Nebe nad hlavou“. Tyto dětské práce jsme si do Domu UM šli prohlédnout a zároveň jsme oslavili Den Země, který je spojen s datem 22.4.2022. Čekaly nás soutěže, které jsme si náramě užili. Za odměnu se děti vyřádily ve skákacím hradu a odnesly si diplomy a dárky pro celou třídu.

                                                                                                                                                                                                                       Vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Divadélko v MŠ

     V úterý 12.4. 2022 navštívilo naší mateřskou školu Divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo veselou pohádku plnou písniček, legrace a zvířátek, pod názvem „Na tom našem dvoře“.  Během představení si děti s kuřátkem Toníkem opakovaly, čím je které zvířátko pro nás užitečné. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Den ptactva v MŠ

1. dubna jsme oslavili „Mezinárodní den ptactva“. S dětmi jsme si povídali o tom, jak důležité je ptáčky chránit, sypat jim semínka do krmítek a podle obrázků se děti naučily určovat základní druhy ptáčků. Některé z nich jsme pozorovali při pobytu venku. Při výtvarných činnostech si všechny třídy vyrobily různé obrázky, které zdobí naší školku.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Pomooc!!!

V úterý 22.3.2022 proběhla v naší školce interaktivní akce pod názvem „Pomoooc!!!“ zaměřená na prevenci úrazů a poskytnutí první pomoci. Děti se hravou formou dozvěděly, jak se zachovat v různých situacích (úraz, nevolnost, požár….), kam zavolat a co říci. Spolu s plyšových orlem Breptou si toto vše procvičily a celý program si velmi užily. 

Vypracovala Š:Kopencová a M.Komersová

Jaro už je tu

Jaro přišlo k nám! Přivítali jsme jaro rozkvetlými okny naší školky, pro radost všech. Pro krásu, zdraví a pozitivní vztah k práci jsme na záhonech vyseli mrkvičky a ředkvičky. Těšíme se na úrodu!

                                                                                                                                                                          Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

Mobilní planetárium

Dne 10.3.2022 zavítalo do naší školky mobilní planetárium. Děti se od lektorů dozvěděly, jak to chodí ve vesmíru a shlédly vesmírnou pohádku  přímo v nafukovací kopuli.

                                                                                                                                                                               Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

 

Motýli v Europarku

Naše školka se letos opět zapojila do výtvarné soutěže, tentokrát pod jarním názvem „Motýli v Europarku“. Každá třída vyrobila svého pestrobarevného motýla, které jsme odeslali do soutěže. Motýly si můžeme prohlédnou v termínu 14.3.-31.3 2022 OC Europark v Praze Štěrboholech. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

BUBNOVÁNÍ v

Dne 3.3.2022 naší školku navštívil bubeník „Suša“. Každý malý bubeník si vyzkoušel, jak se hraje na africký buben. Podle pokynů děti bubnovaly do rytmu, střídaly hlasitost i na daný signál. Bubnování bylo pro všechny velká zábava.

   

                                                                                                                                                                            Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

Divadélko Koloběžka v MŠ

Ve čtvrtek 24.2.2022 přijelo do naší mateřské školy Divadélko Koloběžka se svým představením „Popletená zimní pohádka“. Pohádka pojednávala o sněhulákovi a tučňáčkovi, kteří se dostali až do teplé Afriky. S pomocí velkého šamana „Velkého banána“ se dostali na hory do Krkonoš, kde se i šamanovi tak zalíbilo, že se začaroval ve sněhuláka, aby mohl zůstat s kamarády. Děti pomáhaly s kouzlením a stavěním sněhuláka – tancovaly.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Masopustní radovánky

    V naší školce jsme již několikátým rokem oslavili lidový obyčej „Masopust“. Den byl plný tance, tradic a zpěvu. Klasické masopustní masky – naše děti si sváteční den užily.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Masopustní výlet za řezníkem Krkovičkou

     V úterý 15.2.2022 a ve středu 16.2.2022 jsme se spolu s dětmi vydali na výlet do Čechovy Stodoly v Bukové u Příbramě na masopustní výstavu. Od řezníka Krkovičky se děti dozvěděly o masopustních zvycích a tradicích, co se o Masopustu dělalo, jaké masky si lidé vyráběli do průvodu a spoustu dalších zajímavých informací. Spolu se zážitky si domů odnesly malý suvenýr v podobě malého dřevěného prasátka, které si samy ozdobily. 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Olympiáda v MŠ

Ve školce by se děti měly cítit bezpečně, šťastně, spokojeně. Měly by si osvojit zásady slušného chování, sebeobsluhy. Navázat přátelství, hrát si, učit se, sportovat.  Poznat  a uznat  jinou autoritu, než rodinu. Chceme děti vychovávat prožitkem a učinit je šťastnými. Jde nám o rozvoj duše a těla  v harmonii.

Právě probíhá zimní olympiáda. Protože ctíme  základní principy olympijského hnutí – princip přátelství a míru mezi národy, zákaz jakékoliv diskriminace ať z důvodů politických, náboženských nebo rasových a zásadu fair – play, které jsou zakotveny v Olympijské chartě, rozhodly jsme se uspořádat Školkové zimní olympijské hry se vším všudy.

Děti malovaly, stříhaly, lepily, fandily s vlaječkami a hlavně sportovaly. Smály se, užily spoustu legrace, pomáhaly si, hýbaly se, poznávaly a popřály vítězům.

Pod olympijskou pochodní a vlajkami různých států dostaly medaile a diplomy.

Jak jsme si naše zimní olympijské hry užily, uvidíte na fotografiích.

Škoda , že je olympiáda jen jednou za čtyři roky! Ale nám to vlastně asi ani nevadí, my si uděláme sportovní dny, třeba  jen tak.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

 

Dřevíčková dílnička

     Dne 1.2. 2022 proběhla  v  naší mateřské škole „Dřevíčkova dílnička“. Děti se seznámily se dřevem a s nástroji, které se při práci s dřevem mohou používat a některé si pod dozorem pana lektora mohly i samy vyzkoušet. Komě zážitků si domů odnesly malé dřevěné autíčko ve tvaru prasátka, které si samy pod dozorem vyrobily a následně pomalovaly. Všechny děti si akci velmi užily a s velikým zájmem se do povídání a výroby zapojily.

Vypracovala Š.Kopencová a M. Komersová

MOJE ZDRAVÉ ZOUBKY

Dne 19.1.2022 navštívila třídu Zajíců a Veverek preventistka dentální hygieny. Dětem vysvětlila, jak dobře držet zubní kartáček a umět si co nejlépe vyčistit zoubky. Dětem se program líbil a aktivně se všichni zapojili.

Vypracovala: Š.Kopencová a M.Komersová

Cirkus Adonis

Dnes, 14.1.2022 nás ve školce navštívil klaun společně s kouzelníkem z Cirkusu Adonis. Kouzelník dětem předvedl mnoho triků a klaun se postaral o velikou legraci. Schválně se dětí zeptejte na barevné ponožky, živého králíčka, spojení stříbrných kroužků či na zmizení plyšového králíčka 🙂

Vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

Slavnostní den v MŠ

21. prosince jsme si v naší školce užili Sváteční den. Hezky jsme se oblékli, zazpívali vánoční písně a koledy, pochutnali si na výtečném cukroví od maminek. Děkujeme 🙂  A pak už jen čekali netrpělivě na Ježíška. Dorazil !!!. Nadělil nám krásné dárky pro holky i kluky.

Vypracovala: Š.Kopencová a M.Komersová

 

Divadélko v MŠ – Jak to bylo o Vánocích

V pátek 17.12. do školky přijelo divadlo s hudebním programem „Jak to bylo o Vánocích“. Dozvěděli jsme se, jak Vánoce slaví v různých koutech světa, vžili jsme se do Betléma, kde si děti zahrály na pastýře a společně se zpívaly známé vánoční koledy. Všem se divadlo moc líbilo.

Vypracovala Š. Kopencová a M. Komersová

Setkání u vánočního stromečku

Ve dnech 14.12.2021 a 15.12.2021 jsme si zpříjemnili předvánoční čas před budovou školky zpíváním klasických i moderních koled a zarecitovaly vánoční básně. Každá třída měla pro rodiče připravené vánoční pásmo, kde si s námi mohl každý zazpívat. Děti měly přichystané malé dárečky a přáníčka. V závěru besídky našly děti pod stromečkem dárek od školkového Ježíška.

Vypracovala Š.Kopencová a M. Komersová

Návštěva Mikuláše v MŠ

V pondělí 6.12.2021 nás přišel do školky navštívit Mikuláš s hodným čertíkem. Zavítali do každé třídy, kde jim děti zazpívaly písničky a zarecitovaly básničky s mikulášskou tématikou, které se naučily ve školce. Mikuláš je za to odměnil balíčkem dobrot.

Vypracovala: Š. Kopencová, M. Komersová

 

Čertovský den v MŠ

     pátek 3.12.2021 jsme si udělali v naší školce netradiční den, kdy se všechny děti, včetně paní učitelek, oblékly do čertovských obleků. Malým čertíkům se připravilo zábavné dopoledne plné her a soutěží. Soutěžilo se třeba v hodu bramborou do hrnce, poznej který čertík chybí, kolíčkovaná a jiné soutěže. Všechny děti si den velmi užily a každý si kromě zážitků odnesl svůj vlastní čertovský deník. 

Vypracovala Š.Kopencová a M. Komersková

Výlet do Království perníku u Pardubic

     V úterý 16.11. a ve čtvrtek 18.11. 2021 jsme se s dětmi vydali na výlet do Království perníku v Perníkové chaloupce u Pardubic. Na začátku prohlídky si děti spolu s paní učitelkami poměřily v „prstoměru“ jak tlustý mají ukazováček a jestli si je tam ježibaba rovnou nenechá – naštěstí jsme všichni prošli coby „hubeňouři“. Poté jsme si pověděli, co Jeníček s Mařenkou udělali špatně a jak se správně chovat. Naše cesta vedla dále přes pohádkový les, kde jsme potkali milého vodníka, až k hodné ježibabě, která dětem ukázala, jak se pečou perníčky. Ukázala jim svoje neposedné koště a každému dala jeden sladký perník na cestu. Nožky nás dále zavedly do „nebíčka“ za andělíčky a Ježíškem. Nakonec jsme prošli „peklem“ plným čertíků a kdo chtěl, tak si mohl vyzkoušet čertovskou klouzačku.

 

Vypracovaly: Š.Kopencová a M. Komersová

 

Puntíkový den

29.10. je Světový den psoriázy. Rozhodli jsme se připojit k celorepublikovému happeningu „Puntíkový den“, který byl uspořádán právě u příležitosti Světového dne psoriázy.

Motem akce je „Nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám.“ Cílem akce je informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka není infekční, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. Tudíž správnou edukací veřejnosti pomoci odstranit sociální stigmata a mýty, které kolem lupénky kolují.

Myšlenka seznámit děti s touto nemocí a podpořit pacienty se nám zalíbila. Vyhlásili jsme pondělí 1.11.za Puntíkový den. Děti i pracovnice mateřské školy se oblékly do puntíkovaných šatů, outfit doladily puntíkovanými doplňky. Vyzdobily jsme školku puntíkovanými balónky a prožily den veselými puntíkovými aktivitami.

Malé děti vytvořily berušky, mochomůrky, zahrály si pohybovou hru s papírovými puntíky, hledaly ukryté puntíkované předměty. A nakonec se fotografovaly přes vlastnoručně vyrobené jak jinak než puntíkaté rámečky.

Předškoláčci si povídali o tom, jak Ferda mravenec pomáhal, pak pracovitého čiperu namalovali a ozdobili puntíkovaným šátkem. Pobavili se při četbě pohádky O holčičce puntíku z knihy Pidibabka z Brd. Holčičky si vyrobily panenky a oblékly je do pestrobarevných puntíkovaných šatiček, vlásky zkrášlily puntíkovanými mašlemi.

Kluci si užili malování a puntíkaté zdobení veselých šašků.

Stručnou a srozumitelnou formou paní učitelky seznámily děti s myšlenkou, že nikdo nejsme stejní, musíme pomáhat nemocným, vážit si vlastního zdraví a neodsuzovat nikoho pro jeho jinakost.

Děti se pobavily, užily si mnoho veselých, tvořivých aktivit a věříme, že pochopily a porozuměly myšlence

A hlavně, že trable i neduhy snáze překonáme s kamarády, rozumem a veselou myslí.

 

 

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Divadlo Koloběžka

Naší školku navštívilo Divadlo Koloběžka s pohádkou „Co malí medvědi o podzimu nevědí“. Pohádka děti seznámila s podzimní přírodou a zvířátky, která se chystala na zimu. Všem dětem se představení moc líbilo.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Mezinárodní den stromů

Název projektu: Místní akční plán rozvoje vzdělávání II na území MČ Praha 10 (MAP II)

Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0011050

Den stromů

Dne 20.10. jsme v naší mateřské škole Tuchorazská již tradičně oslavili Den stromů.

Každý rok na podzim uspíme ukolébavkou stromy na školkové zahrádce. Děti zazpívají, pošeptají stromům do kůry přání hezkého snění. Pak kamarádům stromům poděkují.

Děkujeme za uplynulý rok, ve kterém nám dávaly stín, klid, krásu a domov broučkům i ptákům.

Nakonec si děti vyberou svůj neoblíbenější strom, věnují mu šálu a obejmou ho.

Zaposlouchají se a zavnímají krásu podzimní přírody.

Letos jsme obohatili oslavu Dne stromů o soutěže, tancování a plnění úkolů s přírodní tematikou.

Pobavili jsme se, dozvěděli se něco nového a bylo nám všem pospolu fajn.

 

Děti a zaměstnankyně MŠ Tuchorazská

Vypracovala R.Stratílková

Návštěva knihovny a přilehlého muzea v Dolních Počernicích

Děti ze třídy Veverek a Zajíců navštívily Kulturní centrum Oáza v Dolních Počernicích. Po návštěvě knihovny zamířily do přilehlého muzea, kde si vyslechly pohádku „Kuřátko a obilí“, na kterou navazovaly zvyky a tradice k dřívější práci s obilím. Poznaly názvy nářadí k sečení, mletí mouky a následného upečení chleba. Na konci prohlídky na děti čekaly voňavé lívance, které si samy namazaly marmeládou. Po konzumaci se postupně vystřídaly v jízdě na trakaři. Před návratem do školky se ještě vydaly poznat podzimní krásu místního parku.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

 

72 hodin – Pomáhám, protože chci

Mateřská škola se jako každoročně zapojila do projektu 72 hodin, kdy třídy Veverky a Zajíci navštívily v rámci spolupráce Centrum Paraple. Děti jim zazpívaly a předaly výrobky s podzimní tematikou, které vlastnoručně vyrobily.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Mobilní dopravní hřiště

Naší školku navštívilo dopravní hřiště, kde se děti dozvěděly o správném chování a bezpečnosti v dopravě. Každý měl možnost si vyzkoušet roli policisty, který rozdává pokuty, pečlivě dbá na dodržování dopravních předpisů a jízdu na pozemní komunikaci. Většina řidičů měla možnost si vyzkoušet jízdu na čtyřkolkách a autech.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Olympiáda Dům UM

Třídy Zajíci a Veverky se zúčastnily sportovního dopoledne, které pořádal Dům UM na Praze 10. Závodili jsme v běhu, skoku, štafetě, překonávání překážek, hod a přetahování lanem. Žádná disciplína nás nezaskočila, jelikož jsme poctivě trénovali. Každý závodník si zaslouženě odnesl medaili a sladkou odměnu. Na památku a za účast jsme obdrželi diplom a pohár, který je vystaven ve vstupní chodbě v prosklené vitríně. .

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová

Sportovní den v MŠ

Ve čtvrtek 23.9.2021 navštívili naší školku pánové ze sportovního klubu „Butchis“, kteří si pro děti připravili malý sportovní den. Nejprve se s dětmi pořádně rozcvičili, jako správní sportovci a poté si společně prošli překážkovou dráhou, kde měly děti možnosti si vyzkoušet: florbal, slalom mezi kužely, přeskakování snožmo překážek položených na zemi, vyskakování na bosu – kde se učily udržet balanc a jiné. Všichni si sportovní den velmi užili a každý si domů jako dáreček odnesl samolepku s názvem klubu.

vypracovala: Š.Kopencová, M. Komersová

Hasiči v MŠ

Ve středu 15.9. 2021 navštívil naší školku Sbor dobrovolných hasičů z Dolních Měcholup. Hasiči dětem představili povinnou výbavu hasičského auta, povídali si s dětmi o hasičské profesi, co všechno obnáší, jak se zachovat v případě požáru a nezapomněli dětem zahoukat hasičskou sirénou. Děti si mohly vyzkoušet funkčnost pravé požární hadice, kdy stříkaly s pomocí hasiče vodou do zeleně.

 

vypracovala: Š.Kopencová, M.Komersová

Vyjížďka historickou tramvají

Díky sponzorskému daru od rodičů Matěje K. měly děti ze třídy Myšek a Ježečků možnost projet se historickou tramvají po Praze. Od paní průvodčí jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z doby minulé. Během jízdy tramvají jsme si prohlédli řeku Vltavu, viděli jsme Pražský hrad, Masarykovo nádraží a jiné zajímavé pozoruhodnosti. Všichni jsme si výlet velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Námořnický týden

V týdnu 14.6.2021 – 18.6.2021 se naše školka převlékla do námořnických barev a celý týden probíhal v námořnickém duchu. Povídali jsme si o námořnících, chodili v námořnickém oblečení a námořnické čepici. Pro děti jsme připravili několik akcí:

V úterý 15.6. do školky přijelo Divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo námořnickou pohádku.

Ve středu 16.6. jsme pro děti uspořádali na zahradě na 5 stanovištích různé soutěže, jak jinak než spojené s vodou. Děti měly možnosti si vyzkoušet: slalom mezi kužely s kelímkem naplněným vodou, lovení míčků z bazénku, malování lodiček, přenášení kamínků a trefování pirátské lodě míčky a balonky s vodou. Nakonec jako odměnu dostaly všechny děti diplom a na osvěžení výbornou zmrzlinu.

V pátek 18.6. přijel do školky klaun Cucíno převlečený do pirátského oblečení, který děti seznámil s piráty (kdo to byl, co používali za zbraně). Poté následovaly pirátské tance, hledání pirátského pokladu, chytání velikých bublin. Na konci jsme se všichni zapojili do vláčku a v čele s Pirátem Cucínem jsme se projeli po zahrádce a dojeli do zastávky na bonbonky. Všichni jsme si den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Výlet za vláčky na Řepařskou drážku u Kolína

V úterý 8.6.2021 jsme s dětma vyrazili na výlet za vláčky na Řepařskou drážku u Kolína. Místo parní lokomotivy (která byla bohužel rozbitá) nás táhla mašinka dieslová. Děti si, kromě krásné krajiny, mohly za jízdy prohlédnout – perníkovou chaloupky i s Jeníčkem a Mařenkou, ze stromu je „pozdravila“ čarodějnice, potůček hlídal vodník. Největším zážitkem pro děti byla samotná jízda vláčkem. Po příjezdu zpět do stanice, měly děti možnost si vyzkoušet čepice, kterou nosí výpravčí, i s plácačkou a prohlédnout v depu parní mašinku čekající na opravu. Každý si kromě krásných zážitků odnesl domů dáreček v podobě letáčku (povídání o samotné drážce a vláčcích) a omalovánku plnou mašinek.

Vypracovala Šárka Kopencová

Oslava Mezinárodního dne dětí

V úterý 1.6.2021 jsme si společně na školní zahradě oslavili „Mezinárodní den dětí“. Celé dopoledne jsme pobývali ve veselých maskách, tančili a jinak skotačili. Na zahradě na děti kromě soutěží rozdělených na několik stanovišť čekala i velká diskotéka. Všichni jsme si den velmi užili a každé dítě si domů odneslo malý dárek v podobě knížky a krasohledu.

Vypracovala Šárka Kopencová

Červený den v MŠ

Společně jsme si řekli, že si všední den trošku ozvláštníme. Proto jsme se rozhodli, že si ve středu 26.5.2021 oblečeme naší školku do červené barvy. Nejen naše školku, ale i my jsme se oblékli do červené barvy, pověděli jsme si pohádku o Červené Karkulce (děti ze třídy Veverek a Zajíců si pohádku i zdramatizovaly), zpívali se písničky plné červené barvy a vyzdobili jsme si třídy, chodbu a zahradu výrobky, které jsme si pro tuto příležitost spolu s dětmi připravili. Ani v kuchyni nezaháleli a tento den se vařilo pouze červené jídlo a bylo červené pití.
Koupí klaunských nosů jsme přispěli na dobročinnou organizaci „Zdravotní klaun“. Tato organizace, již od roku 2001 pomáhá nejen dětským, ale i dospělým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. Posláním zdravotních klaunů je tvořit uvolněné prostřední nejen ve zdravotnických zařízením, ale také přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává, pomáhají odbourávat stres nejen pacientům, ale také jejich rodičům a příbuzným. zkvalitňují seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě těší a vyvádí ze stereotypu i samotný zdravotnický personál.

Vypracovala Šárka Kopencová

Masopustní radovánky v MŠ

     V úterý 16.2. 2021 jsme prožili velmi příjemné a veselé masopustní radovánky. Celé dopoledne jsme strávili v tradičních lidových maskách a kostýmech, zpívali, tančili a pořádně se veselili. Děti měly možnost si venku na zahradě prohlédnout některá živá domácí zvířátka, mohly si je pohladit a dozvěděly se o nich i spoustu zajímavých informací. Všichni jsme si tento den velmi užili.
Vypracovala Šárka Kopencová

 

Školkařská olympiáda

Ve třídě Ježků proběhla malá školkařská olympiáda. Děti se seznámily s různými druhy zimních sportů, s olympijskými hrami a symboly jako jsou vlajka a oheň. Společně si vyzkoušely hokej, střelbu na bránu, biatlon – běh na lyžích a střelba na terč, bobování, curling. Všichni si sportovní den velmi užili. Medaile na vítěze v MŠ čekají, kvůli karanténě, jsme je nestihli rozdat.

Vypracovala Šárka Kopencová

Pozorování ptáků

Třída Ježků se s velkým nadšením zapojila do projektu „Pozorování ptáků“. Paní učitelky si spolu s dětmi povídaly jaké druhy ptáků se u nás vyskytují, co potřebují ptáčci k životu, jak jim můžeme pomáhat. Při pobytu venku na zahradě nebo poznávací vycházce do okolí mateřské školy, měly děti možnost ptáčky pozorovat, poznávat jejich chování a barvy a zopakovaly si jak se který ptáček jmenuje. Společně jim ve třídě vyrobili velikou dobrotu v podobě koule z tuku, kterou obalili semínky. Tyto koule pak zavěsily jak na zahradě, tak venku mimo školku. Děti péče o přírodu a zvířátka v ní se vyskytující velmi baví.

Vypracovala Šárka Kopencová

Sváteční den v MŠ

Ve čtvrtek 17.12. 2020 jsme pro děti uspořádali v mateřské škole sváteční den. Celý den jsme si užívali v duchu příjemné vánoční atmosféry, poslouchali jsme vánoční koledy a mlsaly cukroví, které děti doma s rodiči vyrobily. Protože se v naší školce vyskytují samé hodné děti, tak nás v dopoledních hodinách navštívil Ježíšek, který dětem přinesl spoustu krásných nových hraček do školky, s kterými jsme si celý hráli. Všichni jsme si tento předvánoční den velmi užili. Moc děkujeme Ježíšku.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční besídky

V úterý 15.12. a ve středu 16.12. 2020 proběhly letos poněkud netradiční vánoční besídky, které jsme pořádali před školkou nazdobenou větvičkami a barevnými světýlky. Každá třída předvedla krátké pásmo vánočních písní a básniček, které si pro tuto krásnou příležitost připravily. Rodiče si spolu s námi zazpívali závěrečnou koledu a všichni jsme se tak naladili na blížící se vánoční svátky. Děti předaly rodičům překvapení, které si pro ně vlastnoručně vyrobily a samy si domů odnesly malý dáreček, který jim do školky nadělil Ježíšek.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva Čerta a Mikuláše

V pátek naši školku navštívila vzácná návštěva v podobě Mikuĺáše, Čerta a Anděla (tentokrát v podání zaměstnanců MŠ). Děti se na tento den moc těšily a předvedly písničky, básničky a tanečky, které si pro tuto příležitost připravily. Protože byly všechny děti hodné, tak si každý odnesl domů malé dárečky od Mikuláše.

Vypracovala Šárka Kopencová

Čertovský den u Ježků

Ve čtvrtek 3.12.2020 se třída Ježků proměnila na peklo. Malý čertíci si předvedli pekelnou módní přehlídku, procvičily si hod brambory do hrnce ve kterém si zkusili uvařit čertovský guláš, ochutnaly nejoblíbenější čertí pochoutku v podobě kysaného zelí, připravili si ohniště a zkusili si počertovsku rozdělat ohínek a zasoutěžili si o nejlepší čertovský škleb. Svoje pekelné dopoledne ukončili čertovskými písničkami s tanečky.   

Vypracovala Šárka Kopencová

Světový den rybářů

Ve středu 25.11.2020 jsme si společně na školní zahradě oslavili „Světový den rybářů“. Děti měly možnost si na šesti stanovištích vyzkoušet různé dovednosti malých rybářů, jakou jsou: krmení rybiček (hod míčkem na cíl), sestavování rybičky z kamínků, poznávání 4 známých rybiček (kapr, štika, sumec a úhoř), lovení rybiček, překážková dráha (nesení rybičky na pánvičce) a nakonec si vylovili jako suvenýr malou zlatou rybičku s překvapením. Děti si  mohly také prohlédnout jak vypadá živý kapr a kdo chtěl si ho mohl i pohladit. Všem se den moc líbil a děti si kromě zlaté rybky odnesly i spoustu zážitků.

Vypracovala Šárka Kopencová

Oslava svátku svatého Martina

Ve středu 11.11.2020 jsme si společně v MŠ oslavili svátek svatého Martina. Děti se dozvěděly, kdo svatý Martin byl a společně jsme se naučili o něm písničky a básničky. V šatně a na chodbě jsme si udělali výstavku z výtvorů vztahujících se k tomuto dni.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mobilní dopravní hřiště

     V úterý 20.10.2020 se naše školní zahrada proměnila v dopravní hřiště. Všechny děti se dozvěděly základní pravidla silničního provozu a pohybu na vozovce a některé dopravní značka. Všichni si poté postupně vyzkoušely roli chodce, řidiče a policisty. Všichni si dopravní hřiště velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

72 hodin

     V letošním roce jsme se opět zapojili do dobrovolnického projektu „72 hodin – Pomáhám, protože chci“, který probíhal od 15.října do 18.října 2020. S dětmi jsme si pověděly, jak je důležité zvířátka chránit a jak jim můžeme v zimním období pomáhat. Z nasbíraných přírodnin jsme si na třídách udělali společně výzdobu a z některých jsme vyráběli výrobky. Starší děti ze třídy Veverek a Zajíců si připravily hudební vystoupení a malý dárek v podobě svícnu pro paraplegiky. Na oplátku se od nich dozvěděly, jak se žije na vozíku a jak se chránit před úrazem. Dále si zkusily naklíčit řeřichu, která je výborná na posílení imunity a poté pozorovaly celý proces klíčení. Společně pak rostlinky ochutnaly a nabídly je v nazdobených sklenicích zájemcům.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva pražské ZOO

Ve středu 7.10.2020 se děti ze třídy Veverek a Zajíců vydaly na výlet na za naším adoptivním zvířátkem Klokanem. Kromě tohoto zvířátka se zde potkaly se spoustou dalších zvířátek. Děti si výlet za zvířátky, velmi užily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Malá technická univerzita

Ve středu 7.10.2020 proběhla pro třídu Myšek a Ježků na školce „Malá technická univerzita“ s názvem „Města“. Děti se dozvěděly, jaké budovy můžou ve městech vidět, co všechno musí mít správný dělník na sobě a z čeho se skládá ten správný domek. Poté si ve skupinkách postavily z lega vlastní domečky, které umístily na koberec do předem postaveného města (silnice složená z puzzle) a poté si je společně zakreslily do mapky. Dětem se akce velmi líbila, stavění plné vlastní fantazie si užily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Poly-tech bus

Ve středu 30.9. a ve čtvrtek 1.10.2020 proběhla pro děti na školní zahradě akce pod názvem „Poly-tech bus“. Děti měly možnost si, pod vedením zkušených lektorů, vyzkoušet na třech stanovištích různá řemesla. Na prvním stanovišti s názvem „Elektrikář“ se pomocí elektronické stavebnice dozvěděly zajímavé informace o elektrickém proudu a sestavily si jednoduchý obvod. Na druhém stanovišti nazvaném „Keramika“ se děti dozvěděly zajímavosti o tomto krásném uměleckém oboru a samy si ze samotrvdnoucí hmoty vyrobily malou mističku, kterou si nazdobily a odnesly domů. Na posledním stanovišti, které se jmenovalo „Malíř pokojů“ si štětcem a vodovkami, pomalu a bez přetahování, vymalovaly krásné obrázky. Dětem se akce velmi líbila.

Vypracovala Šárka Kopencová

Interaktivní představení „Trable s příšerou“

Ve čtvrtek 24.10.2020 navštívilo naší mateřskou školu divadélko D-osvěta, která dětem zahrálo interaktivní představení „Trable s příšerou“. Děti se formou příběhu naučily, jak je důležité po sobě uklízet a že když nás něco trápí, nejlepší je zajít za někým koho máme moc rádi a popovídat si s ním o našem trápení až se nám krásně uleví.

Vypracovala Šárka Kopencová

Veselé karnevalové dopoledne s klaunem Cucínem

Ve středu 23.10.2020 jsme na školní zahradě společně přivítali nový školní rok. Děti zažily veselý karneval, kdy celé dopoledne pobývaly v maskách a na zahradě spolu s klaunem Cucínem zpívaly, tančily, hrály si a soutěžily. Všichni jsme si veselé dopoledne velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Výtvarná soutěž – Draci v Europarku

Naše mateřská škola se letos zapojila do výtvarné soutěže pod názvem „Draci v Europarku“. Paní učitelky spolu s dětmi vytvořily za každou třídu vlastního draka. Soutěží se o 2 hlavní ceny: 1.cena je  Hodnotný dárek pro každé dítě od prodejny Bambule a skvělé dárečky od Europarku, 2. cena je voucher na super párty „Lollipop“. Draci budou v pasáži OC Europark v Praze Štěrboholy vystaveni od 5.10. 2020 do 31.10. 2020.

Vypracovala Šárka Kopencová

Rozloučení s předškoláky

Ve čtvrtek 11.6.2020 proběhlo u nás ve školce slavnostní rozloučení s předškoláky, kteří v září odcházejí do základní školy. Děti, v čele s paní ředitelkou a paní učitelkami, slavnostně nastoupily za zvuků hudby Vangelis. Po nástupu následoval proslov paní ředitelky ku příležitosti rozloučení s našimi předškoláky. Poté byly děti ošerpovány a domů si odnesly dárek v podobě knížky a každý si prošel slavobránou.

Vypracovala Šárka Kopencová

Malá technická univerzita

V pátek 13.3. 2020 proběhla pro třídu Zajíců a Veverka v MŠ „Malá technická univerzita“ tentokrát na téma „Věže“. Děti se dozvěděly, jak vypadá mapa, proč je důležitá. Také jim paní pověděla, co projekt a kdo je architekt. Poté si děti ve skupinkách zkusily podle plánku něco postavit.

Vypracovala Šárka Kopencová

Narcisy v Europarku 2020

Naše mateřská škola se letos zapojila do soutěže pod názvem „Narcisy“. Spolu s dětmi jsme vytvořili za každou třídy vlastní narcis. Soutěží se o 2 hlavní ceny: 1. cena je jednodenní výlet pro celou třídu na hrad a zámek Staré Hrady a 2.cena je super párty „Lollipop“ včetně dárkového balíčku pro celou třídu. Narcisy budou v pasáži OC Europark v Praze Štěrboholy rozvěšeny od 23.3.2020 do 5.4.2020.

Vypracovala Šárka Kopencová

Masopust v MŠ

Ve čtvrtek 20.2.2020 jsme v naší školce zažili veselé Masopustní radovánky. Celé dopoledne jsme pobývali v lidových masopustních maskách, jako jsou různá zvířátka, profese, selka a jiné a samozřejmě nesměl chybět ten hlavní Strakatý. Veselé dopoledne jsme zakončili masopustním průvodem po blízkém okolí naší školky, kdy jsme zpívali, povídali masopustní říkanky a hráli na hudební nástroje (rolničky, bubínek, ozvučná dřívka….). Všichni jsme si masopustní den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Masopustní výlet

Ve středu 19.2.2020 se děti ze třídy Myšek a Ježků vydaly na na výlet motivovaný masopustem do Čechovy stodoly v Bukové u Příbrami. Děti si pod vedením průvodce řezníka Krkovičky prohlédly výstavu, kde se dozvěděly spoustu zajímavých informací o masopustních tradicích (kdy a proč se Masopust slaví), masopustních průvodech (pravidla v masopustních průvodech, význam jednotlivých masek a jak to vypadá na pravém maškarním bále). a také se dozvěděly něco o tradici pravých domácích zabijaček. V dílničkách si pak děti samy vyrobily malý výrobek, týkající se masopustu, který si odnesly domů. Výlet jsme si moc užili.

 

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadýlko v MŠ

V úterý 18.2.2020 přijelo do školky Divadýlko Koloběžka, které dětem zahrálo veselou pohádku „Pohádka z kuchařské čepice“. Děti navštívily restaurant, kde se vaří dobroty do všech známých i neznámých pohádek, s pomocí kouzelného ubrousku. Po tom co kouzelný ubrousek rozkousaly myši, pomáhaly děti s pomocí dědečka Kloboučka pomocí kouzelných kapek naučit popleteného kuchaře vařit opět samé dobroty i bez ubrousku.

Vypracovala Šárka Kopencová

 

Tajemné sovy

Ve čtvrtek 13.2.2020 navštívil naší školku sokolník s živými sovami. Děti měly možnosti si tyto krásné ptáky prohlédnout naživo, seznámily se například s Výrem velkým, Sovou pálenou, Výrečkem malým a jinými. Všichni jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z jejich života a některé nám dokonce přelétli nad hlavou. Všichni jsme si odnesli krásný zážitek.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mobilní planetárium

V úterý 28.1. 2020 a ve středu 29.1.2020 zavítalo do školky mobilní planetárium. Lektorka přímo v nafukovací děti seznámila s vesmírem a planetami a pustila jim vesmírnou pohádku o krtečkovi Platonovi a jeho kamarádkách žížalkách.

Vypracovala Šárka Kopencová

Týden Karla Čapka

V týdnu od 20.1. do 24.1. 2020 jsme společně zavzpomínali na spisovatele Karla Čapka, který se v měsíci lednu narodil. Pověděli jsme si něco z jeho života, ukázali si pár knížek, které napsal a některé si i přečetli. Celý týden jsme zakončili výstavou z obrázků, které jsme spolu s dětmi vytvořili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Cirkus Adonis

V úterý 15.1.2020 přijel za dětmi do školky „Cirkus Adonis“ spolu s kouzelníkem a dvěma klauny, kteří jim předvedly veselé vystoupení plné zajímavých kouzel a zvířátek. Děti kouzelníkovi pomáhaly při čarování kouzelnými zaklínadly a společně se jim povedlo vyčarovat spoustu krásných věcí. Každý si odnesl domů malou odměnu, kterou si sám vyčaroval. Všichni si představení moc užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

V úterý 17.12. 2019 a ve čtvrtek 19.12.2019 přijelo do naší školky divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo vánoční pohádku „O veselém vánočním stromečku“. Děti se při pohádce seznámily s vánočními tradicemi, společně ozdobily „vánoční stromeček“ a na konci jsme si všichni společně některé vánoční koledy. Všichni jsme si pohádku velmi užili a krásně jsme se naladili na vánoční svátky.

Vypracovala Šárka Kopencová

Sváteční den v MŠ

Ve čtvrtek 12.12.2019 jsme pro děti uspořádali v mateřské škole sváteční den plný příjemné vánoční atmosféry. Celé dopoledne jsme poslouchali vánoční koledy, některé jsme si společně i zazpívali, a zpříjemňovali si den mlsáním cukroví. Protože jsou v naší školce samé hodné děti, tak nás navštívil i Ježíšek a nadělil dětem spoustu krásných nových hraček. Každý si domů odnesl i malý dáreček, který mu Ježíšek přinesl.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční besídky a dílničky s rodiči

V úterý 10.12. 2019 a ve středu 11.12.2019 proběhly na všech třídách vánoční besídky pro rodiče, kdy děti předvedly pásmo zimních a vánočních písní, tanečků a básniček, které si pro tuto příležitost připravily. Po besídce proběhly dílničky, kdy si děti společně s rodiči vyrobily vánoční tašku, na kterou fixami na textil nakreslily obrázek dle vlastní volby. Na konci celého odpoledne děti předaly rodičům přáníčko, které si pro ně vlastnoručně vyrobily. Všichni jsme si odpoledne velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva Čerta a Mikuláše v MŠ

Ve čtvrtek 5.12.2019 navštívila naší školku vzácná návštěva v podobě Mikuláše, Čerta a Anděla. Děti jim předvedly pásmo písniček, básniček a tanečků, které si pro tuto příležitost připravily. Všichni si pak domů odnesly malý dáreček v podobě sladkostí a zdravé mandarinky.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vystoupení dětí na Kubánské náměstí

V  úterý 3.12.2019 se třída Veverek velmi úspěšně zhostila reprezentace naší školky na vánočních trzích na Kubánském náměstí. Děti zde předvedly pásmo vánočních písní a koled a příjemně tak naladily kolemjdoucí a své rodiče na vánoční svátky.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční koncert

Ve čtvrtek 28.11.2019 nás na vánoční atmosféru přišla naladit paní Tydlitátová. Nejprve děti seznámila s houslemi, pověděla jim z jakých částí se skládají a ukázala jim, jak se na ně hraje. Poté jsme si za doprovodu houslí zazpívali některé vánoční koledy (Pásli ovce valaši, Štědrý večer nastal, Půjdem spolu do Betléma). Kdo chtěl, tak si mohl, s pomocí paní Tydlitátové, zkusit, jak se na housle hraje. Všem se nám koncert moc líbil a možnost vyzkoušet si hru na housle byla pro děti velikým zážitkem.

Vypracovala Šárka Kopencová

Adventní výlet na zámek Loučeň

Ve středu 27.11.2019 jsem se s dětmi vydali na adventní výlet na zámek Loučeň. Postupně jsem se po skupinkách vystřídali na prohlídce zámku, kde si děti mohly prohlédnout, různé druhy vánočních stromečků a výzdoby, dověděly se, jak slavily Vánoce lidé ze zámku. V zahradě měly děti možnost vyzkoušet si různé labyrinty a najít správnou cestu ven – všem se to povedlo, všichni jsme se sešli 😀 Jako suvenýr si děti odnesly domů malou ozdobičku, kterou si vlastnoručně v dílničce vyrobily. Všichni jsme si výlet velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Slavnostní otevření Knihobudky v MŠ

Před vstupem na zahradu školky jsme nechali zřídit pro děti Knihobudku, kam můžou spolu s rodiči dát knížku, o kterou by se rádi podělily s ostatními kamarády a na oplátku si nějakou knížku půjčit domů a poté jí zase vrátit. U knihobudky jsme nechali udělat i stolek s lavici, kde si děti mohou knížku prohlížet.
Patrony naší knihobudky se stala paní doktorka MUDr. Drahomíra Tomíčková a paní Mgr. Jana Vinterová vedoucí odboru školství Prahy 10. Společně s našimi patronkami jsme knihobudce popřáli všechno nejlepší a každá jsme do ní vložila naší oblíbenou knížku, aby mohla přinést radost i našim dětem. Třída Veverek si připravila pro tuto příležitost krátké hudební vystoupení, nejprve děti zazpívaly píseň „A pohádky je konec“ z pohádky Nesmrtelná teta a poté písničku „Večerníček“.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mezinárodní den pozdravů

Ve čtvrtek 21.11.2019 jsme si společně v mateřské škole oslavili „Mezinárodní den pozdravů“. Pověděli jsme si, jak je správné a pěkné někoho pozdravit, že to hned druhého naladí na pěkný den. Také jsme se seznámili a vyzkoušeli si, jak se zdraví v různých zemích jako Čína (úklon, pozdrav bosými chodidly), Afrika (objetí, vzdušný polibek), Keňa (vzájemným tancem) a ve spoustě dalších.

Vypracovala Šárka Kopencová

Záchranáři v MŠ

Ve středu 20.11.2019 navštívili naší mateřskou školu záchranáři ze ZSHMP. Spolu s dětmi si povídali o tom, jaké úrazy se mohou přihodit, jak jim předcházet a jak se zachovat a co udělat, když se něco stane (jak zranění ošetřit a kam zavolat). Děti měly možnost si prohlédnout, jak vypadá sanitka zvenku i zevnitř, jaké vybavení musí mít záchranáři při ruce. Ten, kdo chtěl, si zahrál na pacienta a jiní na záchranáře. Na závěr si každý odnesl malý suvenýr  (panáčka), kterého si sám vyrobil. Všichni jsme si den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Ukázka živých netopýrů

Ve čtvrtek 14.11.2019 přišla paní ze záchranné stanice spolu s plyšovými netopýry Bonifácem a Juliánem představit živé netopýry Matýska a Káju a povědět jim zajímavé informace ze života netopýrů. Děti si na začátku společně zacvičily netopýří rozcvičku, dověděly se jak netopýři žijí, co jedí a když se netopýr Matýsek zahřál, tak měly možnost si poslechnout, jak netopýři mluví. Nakonec si mohly netopýra Matýska pohladit. Dětem se program velmi líbil.

Vypracovala Šárka Kopencová

Baletní dopoledne ve třídě Ježků

V úterý 12.11. přišla do třídy Ježků paní Olga Pavlova (maminka Samíka Aussenberga) ukázat dětem ukázku z baletního čísla „Labutí jezero“. Poté si děti mohly vyzkoušet jak se baletky rozcvičují a společně si na písničku z pohádky Ledové království zatancovaly a zkusily si různé baletní točky a figury. Dětem se balet velmi líbil a všechny děti se do tancování s velikým nadšením zapojily.

Vypracovala Šárka Kopencová

 

Věděcká show

V úterý 5.11. 2019 jsme ve spolupráci se vzdělávací institucí Marstafit uspořádali pro děti „Vědeckou show“. Děti měly možnost si vyzkoušet různé pokusy, například jak se vyrábí barvy z různých látek, vytvářely rakety, které jim i lítaly, dozvěděly se rozdíl mezi peroxidem a octem a jiné. Naučily se nové názvosloví. Všichni jsme si akci plnou pokusů velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Plecha a Neplecha v lese

V pátek 1.11. 2019 proběhl ve školce pro děti hudební pořad pod názvem „Plecha a Neplecha v lese“. Během tohoto představení se děti vypravily do lesa, kde se dozvěděly mnoho zajímavých informací o stromech, květinách, o vodě a hlavně o zvířátkách. Pověděly si jak se zvířátka chystají na zimu a jak to vypadá, když se probudí ze zimního spánku, jaké houby sbírat mohou a jaké jsou jedovaté. Zazpívaly si mnoho krásných písniček a také aktivně pomáhaly hledat, co se to všechno v lese děje.Děti měly možnost si vyzkoušet veliké množství různých rekvizit a prohlédnout si malované kulisy.

Vypracovala Šárka Kopencová

Můj kamarád strom

V pondělí 21.10.2019 jsme si společně připomněli, jak jsou pro nás stromy důležité a uložili jsme je k zimnímu spánku. Pro děti ze třídy Myší a Ježků, proběhl na školní zahradě ekologický program pod názvem „Můj strom kamarád“. Během tohoto programu, děti poznávaly stromy, které máme na zahradě, dověděly se jak roste strom a poté si zkusily z přírodnin postavit vlastní stromek. Na konci jsme si společně zazpívali.

Vypracovala Šárka Kopencová

O Princezně Kolobějdě

V pátek 18.10. 2019 navštívilo naší školku divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo veselou pohádku „Princezna Kolobějda“. Tato veselá hudební pohádka byla o princezně, která ráda jezdí na koloběžce, o hodné sudičce Dobrotýně a o trojhlavém drakovi, který má potíže se spánkem, neboť draka je na draka… Dětem se pohádka velmi líbila.

Vypracovala Šárka Kopencová

ZOO Malá Chuchle

Děti ze třídy Veverek a Zajíců se v pondělí 14.10.2019 vydaly na výlet do Zoo v Malé Chuchli, kde předaly zvířátkům kaštany, žaludy a suché pečivo, které jsme v rámci projektu „72 hodin“ společně s dětmi a rodiči nasbírali. Děti se zde dověděly zajímavé informace o místních zvířátkách, některá si mohly pohladit a dokonce je nakrmit. Všichni si výlet za zvířátky moc užili a odnesly si krásné zážitky.

Vypracovala Šárka Kopencová

Projekt 72 hodin

Letos se naše školka opět zapojila do projektu „72 hodin – Pomáhám, protože chci“. Akce probíhala od čtvrtka 10.10. do neděle 13.10. Během této doby mohli rodiče s dětmi nosit do školky kaštany, žaludy a suché pečivo pro zvířátka z minizoo v Malé Chuchli. Ve čtvrtek 10.10. a v pátek 11.10. jsme společně s dětmi měli oblečená trička, která jsme v rámci akce dostali a během tématické vycházky do okolí školky, jsme sbírali kaštany a žaludy pro zvířátka. Všechny děti se do sbírání s velikým nadšením zapojily. Jako malý dárek si kromě trička odnesly domů odznáček a plastový náramek.

Vypracovala Šárka Kopencová

Olympiáda MŠ

Děti ze třídy Veverek a Zajíců se velmi úspěšně zhostily reprezentace naší školky na „Olympiádě MŠ“, která se konala v nedalekém Domě UM. Na děti zde čekaly různé soutěže v podobě skoku do dálky, hodu míčem, přetahování… Na konci zde byl pro děti připravený skákací hrad. Děti si kromě zážitků a malého dárečku odnesly pohár za krásné čtvrté a šesté místo.

Vypracovala Šárka Kopencová

Celé Česko čte dětem

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ přišla v úterý 1.10. 2019 babička s Adinkou Lachmannovou dětem ze třídy Veverek před odpočíváním přečíst bajky. Děti si příběhy s velikým zaujetím vyslechly.

Vypracovala Šárka Kopencová

Policie v MŠ

Ve čtvrtek 3.9.2019 přijela do školky „Policie České republiky“, kdy páni policisté dětem představili základní vybavení (vesta, helma…..), ukázali jim policejní auto, kam se děti mohly posadit a vyzkoušet si sirénu. Některé děti si zkusily, jak se nasazují pouta a této zkoušce neunikly jak některé paní učitelky, tak ani samotní policisté, kteří se ocitli v poutech.

Vypracovala Šárka Kopencová

Ve zdravém skřítkovi zdravý duch

Ve středu 25.9. se děti zúčastnily interaktivního programu „Ve zdravém skřítkovi zdravý duch“ o zdravém životním stylu, významu hygieny, sportu, správného jídla, duševní pohody, odpočinku a lékařské prevence.

Vypracovala Šárka Kopencová

________________________________________

Rozloučení s předškoláky

V pondělí 10.6. proběhlo u nás ve školce slavnostní rozloučení s předškoláky, kteří v září nastupují do základní školy. Nejprve děti ve třídě Veverek předvedly pásmo, které si pro tuto příležitost připravily, jedním z představení byla písnička s tanečkem z muzikálu Pomáda. Poté následoval slavnostní nástup, kdy děti v čele s paní ředitelkou a paní učitelkami procházely špalírem, který utvořili kamarádi spolu s rodiči a příbuznými. Po ošerpování a předání dárku v podobě knížky a fotky, se slova ujal zkušený indiánský náčelník, který pro děti připravila zábavný program plný tance a veselých her. Kdo chtěl, si domů mohl odnést suvenýr v podobě zvířátka z balonku. Všichni si tento den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Indiánská stezka

Ve čtvrtek 6.6. jsme ve spolupráci s agenturou připravily pro děti tajnou indiánskou stezku plnou zajímavých úkolů. Na šesti stanovištích si mohly děti vyzkoušet: trefování míčem na terč, lovení rybek, házení kroužkem na tyčky, skládání indiánského puzzle, slalom na indiánském oři a sluchovou hru. Všechny děti se s velikým nadšením do plnění úkolů zapojily a den v indiánském kostýmu si velmi užily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Oslava Mezinárodního dne děti

V úterý 4.6. jsme pro děti uspořádali na naši zahradě dodatečnou oslavu „Mezinárodního dne dětí“ a veselý karneval. Celé dopoledne jsme skotačili a hráli si v kostýmech, které si děti připravily. Na zahradě byly pro děti připravené soutěže v podobě skákání na skákacím míči, nošení míčku na vařečce, házení míčem na koš, diskotéka a pro odvážné i solo zpívání na mikrofon. Každý si domů odnesl malé překvapení v podobě reflexního zvířátka. Všichni jsme si den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

V pátek 17.5. a ve čtvrtek 23.5. k nám do školky zavítalo opět divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo „Barevnou pohádku“. Byla to veselá jarní pohádka o Berušce, co poztrácí svých sedm černých puntíků, ale s pomocí dětí je určitě zase najde, zvlášť když všechno kolem kvete, voní a zpívá jarem!

Vypracovala Šárka Kopencová

Společný výlet – Kolínsko řepařská drážka

Ve čtvrtek 16.5.2019 nás čekal společný výlet ke Kolínu. Nejprve jsme se svezli vláčkem po úzkorozchodné trati Kolínské řepařské drážky, který táhla dieslová lokomotiva a poté jsme se prohlédli místní železniční muzeum. Všichni jsme si výlet velmi užili a každý si odnesl domů malý suvenýr v podobě píšťalky nebo tužky s mašinkou.

Vypracovala Šárka Kopencová

Dřevíčková dílnička

Ve čtvrtek 9.5.2019 se děti ve školce při „Dřevíčkové dílničce“ dozvěděly něco málo o dřevu, jeho zpracování, jaké nástroje jsou potřeba a jak se s nimi pracuje. Jako suvenýr si děti odnesly malý dáreček ze dřeva, který si pod vedením zkušeného truhláře vlastnoručně vyrobily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Den s Jógou ve třídě Veverek

V pátek 3.5.2019 si děti ze třídy Veverek vyzkoušely zacvičit jógu pro děti pod vedením maminky Lucky. Všichni si dopoledne plné posilování a legrace velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mezinárodní den tance

V pondělí 29.4. 2019 jsme si společně oslavily Mezinárodní den tance. Při této příležitosti navštívila naší školku paní Romana Motlová – pětinásobná mistryně ČR a trenérka latinsko-amerických tanců na taneční škole Maestro, která společně s paní učitelkou Šárkou ze třídy Myšek, připravila pro děti program plný tance. Společně jsme si zatancovali ptačí tanec a letkis. Jako třešničku na dort, společně dětem předvedly latinsko-americký tanec jménem cha-cha-cha.

Vypracovala Šárka Kopencová

Oslava Dne Země v Domě UM

V pátek 26.4. 2019 se děti ze třídy Veverek a Zajíců vydaly do Domu Um na oslavu Dne Země. Po prohlídce výstavy na téma „Barevný svět pod hladinou“ zde byly pro děti připravené různé soutěže a jako třešnička na dortu je čekal skákací hrad. Všechny děti si za obrázky umístěné na vernisáži a za soutěžení odnesly jako suvenýr odměnu. Všichni si den velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

 

Příprava na Velikonoční svátky

Nikdo jsme se nemohli dočkat Velikonočních svátků, a tak jsme se rozhodli, že si školku vyzdobíme vlastnoručně vyrobenými výrobky. Všechny děti se s velikým nadšením do výzdoby zapojily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

Ve středu 17.4. navštívilo naší školku Divadélko pod kloboukem s pohádkou „Evelínko, kraslici fakt nesneseš“. Děti se dověděly jaké máme velikonoční tradice a jak se slaví Velikonoce v různých zemích např.: Francie, Norsko, Finsko….

Vypracovala Šárka Kopencová

Bubnování v MŠ

Ve středu 10.4. jsme si pod vedením zkušeného lektora zkusili zahrát na krásné bubny. Děti byly neustále ve střehu a musely předem reagovat na domluvený signál. Zjistili jsme, že bubnování může být veliká legrace.

Vypracovala Šárka Kopencová

Velikonoční dílničky

V úterý 9.4. a ve čtvrtek 11.4. jsme ve třídě Ježků uspořádali „Velikonoční dílničky“. Zde si děti společně s rodiči mohly vyrobit velikonoční dekoraci, kterou si odnesly domů. Všichni jsme si společné odpoledne naplněné velmi příjemnou atmosférou moc užili.

Návštěva Centra Paraple

V pátek 5.4. se vydaly děti ze třídy Veverek navštívit „Centrum Paraple“, kde potěšily místní vozíčkáře svojí muzikální pohádkou „O 12 měsíčkách“.

Vypracovala Šárka Kopencová

Canisterapie

Ve středu 3.4. a čtvrtek 4.4. proběhlo v MŠ setkání s pejsky – „Canisterapie“. Děti se od paní dověděly, co všechno musíme udělat než vyrazíme s pejskem ven na procházku, zkusily pejskovi nandat obojek, jak se zachovat když potkáme cizího pejska v doprovodu páníčka (slušně poprosit zda si můžeme pejska pohladit) a jak když potkáme samotného psa venku bez pána (udělat sochu a koukat dolů/udělat klubíčko). Nakonec mohly dát pejskovi jeho oblíbený pamlsek v podobě piškotku.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

V pátek 29.3. zavítalo do školky Divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo pohádku „O zamčeném štěstí“. Byla to jarní poetická pohádka o princezně Pampelišce, princi Heřmanovi, čaroději Zimolezovi a o tom, že jaro i štěstí lze odemknout kouzelným klíčem Petrklíčem!

Vypracovala Šárka Kopencová

Lapače snů v Europarku 2019

Naše mateřská škola se letos zapojila do soutěže pod názvem „Lapače snů“. Spolu s dětmi jsme vytvořily za každou třídu vlastní lapač snů. Soutěží se o 2 hlavní ceny: 1 cena je výlet do Indiánské vesničky Rosehill a 2. cena je super párty Lollipop včetně dárkového balíčku pro celou třídu. Všechny zúčastněné děti budou odměněny drobnou odměnou (bez ohledu na to, zda vyhrají či nikoliv). Lapače snů budou v  pasáži OC Europark v Praze Štěrboholích rozvěšeny od 29.3.2019 do 13.4.2019.

Vypracovala Šárka Kopencová

Malá technická univerzita

Ve středu 20.3.2019 proběhla pro třídu Myší a Ježků v MŠ „Malá technická univerzita“. Děti se dozvěděly jak vypadá mapa, proč je důležitá, co je projekt, kdo je architekt a zkusily si podle plánu něco postavit.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mobilní planetárium

Ve středu 13.3. 2019 a ve čtvrtek 14.3. 2019 zavítalo do školky „mobilní planetárium“. Děti se od lektora dověděly, jak to chodí ve vesmíru a shlédly vesmírnou pohádku přímo v kopuli.

Vypracovala Šárka Kopencová

Malá technická univerzita

Ve středu 6.3.2019 proběhla pro třídu Zajíců a Veverek v MŠ „Malá technická univerzita“. Děti se dozvěděly jak vypadá mapa, proč je důležitá, co je projekt, kdo je architekt a zkusily si podle plánu něco postavit.

Vypracovala Šárka Kopencová

Masopustní radovánky

V úterý 5.3. 2019 jsme pro děti uspořádali v MŠ masopustní radovánky. Nejprve jsme tančili, zpívali a jinak skotačili v maskách ve třídě a poté nás čekal velmi pěkný program venku na zahradě. Děti měly příležitost pohladit a vyčesat živého poníka a oslíka, na kterém je pak paní „cikánka“ svezla. Také si děti pohladily živé telátko a kozu s kůzlátkem a dozvěděly se zajímavé informace o lidovém masopustu. Celé dopoledne jsme zakončili masopustním průvodem po blízkém okolí Malešic. Všichni jsme si veselý den v maskách velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

V úterý 26.2. 2019 přijelo divadélko Koloběžka dětem zahrát pohádku „O porouchaném robotovi“. Pohádka byla o chlapečkovi Honzíkovi Palečkovi, který si domů objedná robota,  aby nemusel uklízet. Zapomene ale, jak se k němu slušně chovat a robot se porouchá.

Vypracovala Šárka Kopencová

Zubní prevence – dentální hygiena

Ve čtvrtek 14.2.2019 přišly dvě slečny dětem přiblížit, jak a proč je důležité si pravidelně a pečlivě čistit zoubky. Děti se na pohádce „O neposlušném zoubku“ dověděly, co je pro zoubky zdravé a co jim naopak může škodit. Nakonec si všichni vyzkoušeli jak si správně své zoubky čistit.

Vypracovala Šárka Kopencová

Cirkus Adonis

V úterý 15.1.2019 přijel do naší školky „Cirkus Adonis“ předvést dětem veselé představení plné kouzel, klaunů a zvířátek. Děti pomáhaly kouzelníkovi při čarování a každý si odnesl domů malou odměnu, kterou si sám vyčaroval. Všichni si představení moc užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Skřítky krmit dovoleno

V úterý 8.1.2019 proběhl pro děti program na téma zdravé výživy s názvem „Skřítky krmit povoleno“. Děti pro skřítka nakoupily správné potraviny, uvařily mu zdravé jídlo, prostřely mu stůl apod. Dále si formou říkanky prohloubily znalosti o vitamínech a škodlivých látkách, které potraviny obsahují. Děti si celý program velmi užily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Sváteční den v MŠ

Ve čtvrtek 20.12.2018 jsme pro děti připravily sváteční den, plný pohody, koled, vánoční atmosféry a také přišel do mateřské školy Ježíšek i s dárečky. Všichni jsme si den velmi užili, vyzkoušeli si nové hračky, které jsme dostali od Ježíška. Každý si domů odnesl domů malý dáreček, který mu Ježíšek nadělil, protože věděl, že v naší mateřské škole jsou hlavně hodné děti.

Vypracovala Šárka Kopencová

Pohádka o 12 měsíčkách

V pátek 14.12.2018 děti ze třídy Veverek pozvaly děti z ostatních tříd na malé předvánoční vystoupení. Předvedly nám zhudebněnou pohádku o 12 měsíčkách, která jsem jim velmi povedla. Moc jsme si vystoupení užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Zdravá svačinka

Ve čtvrtek 13.12.2018 proběhl pro předškolní děti program zaměřený na zdravé stravování, který byl pod záštitou MHMP. Děti se dověděly co prospívá zdraví, co naopak ne a společně si pak připravily pár druhů zdravých pomazánek, které pak ochutnávaly.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční pohádka

Ve středu 12.12.2018 navštívilo naší školku divadélko Paleček, které zahrálo dětem „Vánoční pohádku“. Děti si společně s čarodějnicí Ramcajdou zazpívaly vánoční koledy a také jí radily a pomáhaly. Všichni pohádku velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vystoupení na Kubánském náměstí

Ve čtvrtek 13.12.2018 se třída Veverek velmi úspěšně zhostila reprezentace naší školky na vánočních trzích na Kubánském náměstí. Děti zde předvedly vánoční pohádku a zazpívaly známé koledy a příjemně tak naladily kolemjdoucí a své rodiče  na vánoční svátky.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční setkání s rodiči

V termínu 10.-13.12. 2018 jsme pro rodiče uspořádaly vánoční setkání u stromečku. Nejprve děti předvedly krátké pásmo písniček, básniček a tanečků, které si pro tuto příležitost připravily, a poté jsme si společně s rodiči zazpívali tři koledy. Nakonec jsme si společně vyrobili malou ozdobičku, kterou si děti odnesly domů na stromeček. Společné vánoční posezení jsem velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Vánoční koncert paní Tydlitátové

Ve čtvrtek 6.12. navštívila naší školu paní Tydlitátová se Zuzankou zahrát dětem na housle a violoncello vánoční koledy, které jsme si všichni společně zazpívali. Děti měly také možnost si zkusit jak se hraje na violoncello. Všichni jsme si vánoční atmosféru velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva Mikuláše, Čerta a Anděla

Ve středu 5.12. navštívila naší školu vzácná návštěva v podobě Mikuláše, Čerta a Anděla. Děti jim předvedly pásmo písniček, básniček a tanečků, které si pro tuto příležitost připravily. Všichni si pak domů odnesly malý dáreček v podobě sladkostí a ti zlobiví a malý kousek uhlí.

Vypracovala Šárka Kopencová

Četba v rámci projektu „Celé Česko čte dětem“

Ve čtvrtek 29.11.  přišla v rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ paní Marešová přečíst pohádku o Červené Karkulce od Jiřího Žáčka. Dětem se pohádka moc líbila a s velikým zájmem celou pohádku vyslechly.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva ZŠ Hostýnská

Ve čtvrtek 29.11. se předškolní děti ze třídy Veverek vydaly navštívit místní Základní školu Hostýnská. Děti měly možnost si školu prohlédnout, aby věděly, jak to ve škole chodí a vypadá. Poté shlédly divadelní představení „O dvanácti měsíčkách“, které jim zahrál místní dramatický kroužek.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva knihovny

V úterý 27.11. se děti ze třídy Zajíců vydaly na návštěvu místní knihovny. Děti si zde s paní knihovnicí povídaly o knížkách, k čemu knihovna slouží a jak se správně chovat ke knížkám. Nakonec si mohly knížky dle vlastní volby číst a prohlížet.

Vypracovala Šárka Kopencová

Bezpečnostní prevence

Předškolním dětem přijeli ve středu 21.11. policisté a záchranáři povídat od bezpečnosti. Děti se dověděly o tom, jak se bezpečně chovat, jaké druhy úrazů se mohou přihodit a jak se v případě úrazu zachovat. Každý si po skončení akce odnesl malé překvapení.

Vypracovala Šárka Kopencová

Světový den pozdravů

Ve středu 21.11. jsme si všichni oslavili „Světový den pozdravů“. Společně jsme si vyzkoušeli jak se zdraví v Číně, Keni, Africe a jiných zemích. Tento den jsme si velmi užili.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadélko v MŠ

V úterý 20.11. navštívilo naší školku „Divadélko Koloběžka“, která dětem přijelo zahrát veselou čertí pohádku „Jak se v pekle kujou pikle“ o tom, jak čerti odnesli do pekla mlynářku. A jako už to v pohádkách chodí, vše nakonec skončilo dobře. Dětem se pohádka velmi líbila.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva domova důchodců

Děti ze třídy zajíců se v pátek 16.11. vydaly navštívit místní domov důchodců. Dědečkům a babičkám zazpívaly lidové písně, zatancovaly a společně s nimi vyrobily Martina na bílém koni. Také si společně povídali a děti je moc potěšily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva Perníkové chaloupky

Všechny třídy vydaly na výlet do Perníkové chaloupky u Pardubic. Zde měly možnost si prohlédnout kouzelný les a perníkovou chaloupku. Od hodné paní ježibaby dostaly sladkou odměnu v podobě perníku. Také měly děti možnost navštívit místní peklo a sklouznout se po čertí skluzavce. Všichni jsme si výlet moc užili a každý si odnesl domů malý suvenýrek v podobě pohledu a malého perníkového srdíčka.

Vypracovala Šárka Kopencová

Návštěva Knihovny

Děti ze třídy Veverek se vydaly na prohlídku místní knihovny. Zde se seznámily s prostředím knihovny, jak by se zde měly správně chovat a jak zacházet s knížkou. Také měly možnost si knížky dle vlastní volby prohlížet a číst.

Vypracovala Šárka Kopencová

Divadlo v MŠ

V pátek 9.11. navštívilo naši školku divadélko, které zahrálo dětem představení „Kašpárek na cestách“. Děti shlédly tři pohádky: „O princezně“, „O vodníkovi“ a „O Kalupěnce“. Dětem se pohádky velmi líbily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Podzimní dílničky

Ve čtvrtek 24.10. jsme ve třídě Myšek uspořádali „Podzimní dílničky“. Zde si děti společně s rodiči mohly vyrobit dráčky na špejli a různé ježečky, buď na špejli nebo ze šišky a jiných nasbíraných přírodnin. Všichni jsme si společné odpoledne naplněné velmi příjemnou atmosférou moc užili a děti si domů odnesly krásné výrobky, které spolu s rodiči vyrobily.

Vypracovala Šárka Kopencová

Mezinárodní „Den Stromů“

V pátek 19.10. jsme s dětmi společně na zahradě oslavili „Mezinárodní Den Stromů“. Prohlédli jsme si jaké druhy stromů máme na zahradě, řekli jsme si jak se jmenují, čím jsou užitečné, jak se k nim máme chovat a jak je můžeme chránit. Každá třída pak stromům zazpívala písničku nebo pověděla básničku, kterou si pro tento den připravila.

Ekoprogram – „Život stromů“

Ve čtvrtek 18.10. přijely dvě paní z Ekocentra Podhoubí si s dětmi, ze třídy Myšek a Ježků, povídat o stromech, jak rostou, jaké má strom části a jak vypadá v různých ročních obdobích. Děti si z nasbíraných přírodnin samy zkusily udělat obrázek stromu.

 

Dopravní hřiště

V pondělí 15.10. byla pro děti na školní zahradě připravena akce „Dopravní hřiště“. Děti se dozvěděly názvy základních dopravních značek, pravidla silničního provozu, jak se správně chovat při pohybu na vozovce. Také se mohly svézt v malých autíčkách a zahrát si na policisty. Všichni jsme si dopoledne krásně užili.

Projekt „72 hodin“

Stejně jako loni jsme se i v letošním školním roce zapojili do projektu „72 hodin“, kdy jsme společně s dětmi na zahradě, či vycházce do okolí, sbírali žaludy a kaštany. Do akce se zapojili i rodiče a spolu s dětmi nosili staré pečivo a také žaludy s kaštany, které při cestě do školky nasbírali. Po skončení akce dostaly děti malou odměnu v podobě plastového náramku a odznáčku. Děti ze třídy Veverek a Zajíců se spolu s paní učitelkami a paní ředitelkou vydaly ve čtvrtek 18.10. předat nasbírané žaludy, kaštany a pečivo zvířátkům v ZOO koutku v Praze Velká Chuchle.

Workshop – Zahradnická dílnička

V pátek 12.10. si přišel pán s dětmi povídat o tom, jak roste semínko, jaké vlastnosti má půda a o žízalách. Děti se také dozvěděly, jak jsou žížaly pro půdu prospěšné. Na konci workshopu dostala každá třída velikou sklenici, kterou postupně děti naplnily hlínou a pískem, kde můžou pozorovat, jak žížaly dělají v hlíně chodbičky a kypří tím půdu.

Olympiáda Prahy 10 pro MŠ

V pátek 5.10. 2018 se děti ze třídy Veverek a Zajíců vydaly reprezentovat naší mateřskou školu na „Olympiádu Prahy 10“ do Domu UM. Soutěžilo se ve skoku do dálky, hodu míčem, překážkovém běhu, štafetě a přetahování lanem. Adámek M. si za hod míčem odnesl stříbrnou medaili. Mateřská škola si z Olympiády odnesla pohár za celkové umístění na krásném čtvrtém místě. Na konci olympiády si děti zaskotačily na skákacím hradu.Každé dítě si jako suvenýr odneslo foukací fandítko. Všichni se do soutěží s velikým nadšením a úsilím zapojili a celé dopoledne si velmi užili.

Divadélko Koloběžka „Houbařská pohádka“

V pátek 5.10. 2018 navštívilo naší školku divadélko Koloběžka s „Houbařskou pohádkou“. Děti se na příběhu naučily, jak by se měly v lese správně chovat, seznámily se s druhy hub, které v lese můžou najít a dozvěděly se, jaké houby jsou jedlé a na které sbírat nesmějí, protože jsou jedovaté.

Sázení „Stromu republiky“

V rámci oslavy 100 let vzniku první Československé republiky jsme ve čtvrtek 27.9. 2018 na naší zahradě slavnostně zasadili „Strom republiky“ v podobě Lípy srdčité. Děti ze třídy Veverek a Zajíců u stromu zazpívaly píseň „Chválím tě země má“ a okolí lípy ozdobily malými kamínky. Celou akcí děti s rodiči provázela herečka z divadélka Paleček.

Projekt „Malý zahradník“ a sázení kytek do závěsných truhlíků na pergolu

Společně s dětmi jsme v rámci projektu „Malý zahradník“ zasadili do připravených záhonků několik jahod, o které budeme společně pečovat a zalévat je. Také jsme se rozhodli, že si zkrášlíme pergolu nad pískovištěm, a proto jsme si do závěsných truhlíků společně zasadili několik kytiček. Děti se s velikým nadšením do sázení a péče o kytičky a záhonky zapojily.

Návštěva nově otevírané Knihovny v Malešicích

V pondělí 17.9. jsme byli reprezentovat naší mateřskou školu při slavnostním otevírání pobočky Městské knihovny Prahy 10. Těšíme se na další spolupráci.

All-focus

Návštěva Centra Paraple

V úterý 26.6. jsme s dětmi navštívili Centrum Paraple, které sídlí hned vedle školy. Nejprve děti ze třídy Veverek předvedly muzikálek o Šípkové Růžence a poté jsme se rozdělili na tři skupiny (podle tříd: Ježci, Zajíci a Veverky) a vystřídali se na třech stanovištích, které si zde pro děti připravili. Děti si vyzkoušely při slalomu jízdu na invalidním vozíku a zjistily, jak důležité je si navzájem pomáhat. Poté si vymalovaly omalovánku paraplete a paní tomu, kdo chtěl, namalovala na tvář malé paraplíčko. Jako poslední navštívily děti zdejší tělocvičnu, kde vozíčkáři posilují. Každý si odnesl malý dáreček a spoustu zážitků. Těšíme se na další spolupráci.

Návštěva senior komplexu Malešice

V pátek 22.6. navštívila třída veverek Senior Komplex Malešice. Děti babičkám a dědečkům zazpívaly, zatancovaly a společně si vytvořily sluníčka. Ale hlavně si se seniory popovídaly a rozjasnily jim deštivý den. Těšíme se na další spolupráci.

Dravci v letu

Ve středu 20.6. shlédly na zahradě děti ukázku živých dravců, dověděly se spoustu zajímavých informací – jaké u nás žijí druhy dravců (např.. Luňák červený, Poštolka obecná, Káně lesní….), co který dravec potřebuje k životu a kde žije. Vybraní dravci se nám prolétli nad hlavou a některé děti si mohly dokonce zkusit nechat dravce sednout na ruku, kde na něj čekala malá odměna. Zkoušce s dosednutím dravce na ruku neunikly ani paní učitelky. Všichni jsme si ukázku velmi užili.

Návštěva předškoláků v ZŠ Nad Vodovodem

V úterý 19.6. navštívili předškoláci ZŠ Nad Vodovodem. Zástupkyně Ekotýmu zde prvňáčkům a našim dětem přiblížily problematiku ekologicko udržitelného rozvoje země. Vyprávění, naučné filmy a vědomostní soutěže se dětem líbily.

Hmyzí domečky

Pro děti ze třídy Sloni a Ježci, si maminka Jonáška a Sárinky Krouských připravila povídání o hmyzu, beruškách, broučcích a motýlcích. Také jim představila hmyzí domečky, s jehož výstavbou děti pomohly. Také se dověděly, že se hmyzu nemusí nikdo bát a že je důležité naopak hmyz chránit.

Rozloučení s předškoláky

Ve čtvrtek 14.6. jsme pro děti, které odcházejí do školy, uspořádali na zahradě slavnostní rozloučení. Děti společně s paní ředitelkou a učitelkami nastupovaly na slavnostní hudbu skrz špalír, který utvořili rodiče a kamarádi. Po ošerpování a předání diplomů, předvedly děti pásmo, které si pro tuto příležitost připravily: básnička na rozloučenou se školkou, hymna ze školky v přírodě a zahrály muzikálek o Šípkové Růžence. Jako třešnička na dort byl pro děti připravený zábavný program s pirátem, kdy tancovaly a hledaly pirátský poklad. Jako suvenýr si děti odnesly meč nebo pejska z balonku. Pro rodiče a děti zde bylo připravené i malé pohoštění.

Výlet parníkem po Vltavě

Ve středu 6.6. se děti ze třídy veverek a zajíců vydaly na poznávací plavbu parníkem po Vltavě. Během plavby si mohly prohlédnout pražské památky, jako například Karlův most, Národní divadlo, Tančící dům, Vyšehrad a jiné. Děti si výlet moc užily a přinesly si spoustu vzrušujících zážitků.

Oslava Mezinárodního dne dětí

V úterý 5.6. jsme pro děti uspořádali na zahradě oslavu mezinárodního dne dětí. Děti si mohly vyzkoušet různé soutěžní disciplíny jako: skákání na skákacím míči či ve skákacím pytli, chůze s plastovým vajíčkem na vařečce, házení míčem na koš, kopání na bránu. Nedílnou součástí bylo i tancování na diskotéce. Takovou malou třešničkou na dortu byl pro děti skákací hrad. Všichni jsme si den plný soutěží moc užili a každý si odnesl i malou odměnu v podobě puzzlíků a bublifuku.

Výlet do pohádek na Staré Hrady

Ve čtvrtek 17.5. jsme se spolu s dětmi vydali na polodenní výlet za pohádkovými bytostmi na Staré Hrady. Děti se zde setkaly s nejvyšším pohádkovým čarodějem Archibaldem I., čarodějnicemi a čaroději, kouzlobabkami a princeznami, čerty a čerticemi, různými strašidýlky a skřítky a dalšími prapodivnými bytostmi. Hradem nás od sklepa až po půdu provázela skutečná čertice. Děti se na hradním nádvoří prolétly na koštěti a na konci prohlídky si z čertího pytle mohly vylosovat pekelně dobré bonbóny. Výlet se velmi vydařil.

Divadlo v MŠ

Ve středu 2.5. navštívilo naší školku divadélko Koloběžka, které dětem zahrálo pohádku „Na tom našem dvoře“. Děti si na pohádce procvičily názvy mláďat, co má které zvířátko rádo a jak je užitečné. Děti  byly do děje vtahovány zpěvem a tím, že pomáhaly a radily kuřátku Tondovi. Dětem se pohádka moc líbila.

Hmyzí hotely

V pátek 27.4. dopoledne jsme si prodloužili pobyt venku, došli jsme společně do Malešického parku a setkali jsme se s maminkou Jonáška a Sárinky Krouských, která si s dětmi povídala o broučcích, včeličkách a motýlcích. Představila nám hmyzí hotel a děti pomohly s jeho výstavbou. Také se děti dozvěděly se, že se broučků nikdo nemusí bát, ale naopak je musí chránit.

 

Den Země v Domě UM

V pátek 20. dubna vyrazily třídy Zajíci a Veverky do Domu Um, kde si prohlédly výstavku nazvanou Tajemství lesa, kam děti přispěly svými obrázky. Na hřišti pak čekalo překvapení v podobě soutěží a skákacího hradu. Oslavu Dne Země si děti velmi užily a odnesly si kromě zážitků i malou odměnu.

 

 

Bubnování v MŠ

Ve čtvrtek 12. dubna jsme si všichni ve školce vyzkoušeli zahrát na krásné bubny pod vedením zkušeného pana učitele. Zjistili jsme, že bubnování je veliká legrace.

Divadélko v MŠ

Dne 6.dubna zavítalo do naší školky divadélko Koloběžka, které dětem přijelo zahrát pohádku „Šel zahradník do zahrady“. Děti se na pohádce naučily jak se sází květiny a zelenina, a co potřebují k životu, aby správně rostly. Děti se také dozvěděly, jak se z housenky Nanynky stane motýl Bělásek. Děti byly do děje vtahovány tím, že pomáhaly zahradníkovi Koprkvítkovi „sázet“ a „zalévat“ květiny a poté pomáhaly krtkovy hlídat zahrádku. Dětem se pohádka velmi líbila

Záchranáři ze ZSHMP

V úterý 27.3. navštívili školku záchranáři ze ZSHMP, kteří si s dětmi povídali o úrazech, jak jim předcházet a jak různá zranění ošetřovat. Děti se také dozvěděly základy první pomoci a zopakovaly si telefonní číslo, které v případě potřeby volat a to 155. Na konci měly děti příležitost prohlédnout si sanitní vůz.

Návštěva senior komplexu – Nad Třebešínem

Předškoláci ze třídy Veverek navštívili 22.3. babičky a dědečky v senior komplexu – Nad Třebešínem. Děti zazářily a rozzářily seniory zpěvem muzikálu „Šípková Růženka“, společným tvořením jarního obrázku a malým dárečkem v podobě velikonočního perníčku.

Mezinárodní den štěstí

Společně jsme si s dětmi oslavili „Mezinárodní den štěstí“, kdy jsme si zpívali písničky a povídali básničky spojené se štěstím, poslechli jsme si pohádku o štěstí a domů si každý odnesl malý dáreček, který si vlastnoručně vyrobil a také malé překvapení v podobě sloníka pro štěstí. Všichni jsme si den velmi užili a o dobrou náladu nebyla nouze.

Velikonoční dílničky s rodiči

V úterý 13.3. a ve čtvrtek 15.3. jsme uspořádali „Velikonoční dílničky“ pro rodiče s dětmi, kde si mohli společně vytvořit velikonoční dekoraci, kterou si pak odnesli domů. Během dílniček zde bylo připravené malé pohoštění a rodiče si společně mohli s ostatními popovídat. Všichni si společné odpoledne velmi užili, rodiče byli nadšení.

Divadélko v MŠ

Tentokrát naší školku navštívilo divadélko „A šmitec“, které zahrálo dětem pohádku „Birlibán“, o tom, jak si malý kluk nedával pozor na své hračky, ošklivě se k nim choval, až se jednoho dne stalo, že mu jeho plyšový zajíček Janeček utekl. Při svém putování objeví nové kamarády a svého zajíčka zachrání před mlsnou liškou. Nakonec se poučil, které věci by mohl dělat jinak a spolu se svým zajíčkem se vrátil domů. Dětem se pohádka líbila.

Návštěva divadla Solidarita

Děti ze třídy Veverek a Zajíců se vydaly na návštěvu do divadla Solidarita, kde shlédly veselou pohádku „Jak medvídek hledal kamaráda“ o tom, jak se malý medvídek Hamánek vydal do lesa hledat nové kamarády, s kterými by si mohl hrát a zažívat různá dobrodružství. Při svém putování za kamarády se přesvědčil, že to není vždycky jednoduché. Dětem se pohádka velmi líbila.

Povídání o komiksech

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ navštívili naší školku paní Maršáleková a dědeček pan Maršálek od Sáry a Jonáška Krouských. Nejprve si s dětmi povídali o tom, jak vznikají komiksy, jaké známe a na konci první části si děti mohly několik komiksů a knížek prohlédnout. V druhé části měly děti příležitost si vyrobit svůj vlastní komiks a masku, kterou jim pan Maršálek předkreslil a oni si ji samy dokreslily a vystřihly. Celý program se dětem velmi líbil.

Divadélko v MŠ

Divadélko Koloběžka přijelo dětem zahrát veselou pohádku s názvem „Cirkus na Kolečkách“ o lvovi, který byl v zoo nespokojený a s pomocí jednoho turisty se mu podařilo utéct, aby se mohl vydat zachránit svého synka, kterého odvezli do cirkusu,, a vydat se s ním zpátky domů do Afriky. Děti byly vtahovány do děje tím, že mu radily jak a kam se má dostat, aby se mu vše podařilo. Dětem se pohádka velmi líbila.

      

Masopustní radovánky v MŠ

V únoru jsme zažili veselý karneval a masopustní radovánky. Celé dopoledne jsme pobývali v maskách, tancovali, zpívali a i jinak skotačili. Děti ze třídy Veverek se proměnily v  masopustní průvod, který procházel školkou a v každé třídě předvedl pásmo písniček, básniček a tanečků, které si pro tuto příležitost připravily. Všichni jsme si masopustní rej velmi užili.

Divadlo „Kohoutek a slepička“

Praktikantka při svém výstupu dětem zahrála pohádku „O kohoutkovi a slepičce“kdy dětem ukázala, jak je důležité a správné si pomáhat a o vše se spravedlivě rozdělit. Dětem se pohádka velmi líbila a vše bedlivě sledovaly.

Pohádky ze Šumavských lokálek

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ navštívil školku pan Lukáš Kopenec, který dětem přečetl „Pohádky ze Šumavských lokálek“, které namluvil na CD. Ve třídě Slonů a Ježků přečetl pohádku „O neposlušném semaforu“, třída Zajíců vyslechla pohádku „Jak se kluci naučili pískat“ a třída Veverek pohádku „O červeném motoráku“. Děti s velikým zaujetím pohádky vyslechly a moc se jim líbily.

Prevence dentální hygieny

Paní Iva Zankerová přišla dětem přiblížit a poradit, jak by se správně měli starat o své zuby, jak je správně čistit a co jim nedělá dobře. Děti vše se zájmem pozorovaly, zapojovaly se do diskusí a poctivě se snažily vše dělat podle instrukcí. Na konci byli všichni od paní lektorky pochválení.

Povídání o Islandu

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ navštívila naší školku babička Adniky Lachmannové, která přišla dětem přečíst pohádku a poté jim pomocí fotek přiblížila život a přírodu na Islandu, kde byla na dovolené a děti si mohly vzít do ruky lávové kameny a pomocí hmatu si je pořádně prozkoumat. Všichni vyprávění s napětím sledovali.

Olympiáda v domě UM

Děti ze třídy Zajíců a Veverek se se v říjnu vydaly reprezentovat naší mateřskou školu na „Olympiádu v domě UM“. Z plánovaných disciplín se zúčastnily štafetového běhu, hodu do dálky a překážkového běhu. Ti, kteří právě nesoutěžili, tak pomocí fandítek, která dostali, podporovali a povzbuzovali soutěžící kamarády. Všichni si olympiádu velmi užili a z této akce si přinesli pohár za krásné 2. místo ze 6. Na konci celé akce si děti zadováděly na skákacím hradě.

Projekt „72 hodin – Pomáhám, protože chci“

Třída Zajíců se zúčastnila projektu „72 hodin – Pomáhám, protože chci“, který trval 72 hodin. Během této doby jsme se při vycházkách do okolí školky, věnovali sběru kaštanů a žaludů. Děti společně s rodiči mohly donést také starý chleba. Také jsme do okolí společně pověsili několik lojových koulí pro ptáčky.  Po skončení toho projektu putovaly nasbírané věci do minizoo kousek za Prahou.

 

Výlet do svíčkárny v Šestajovicích

Všechny třídy se na začátku listopadu vydaly na výlet do svíčkárny v Šestajovicích. Děti navštívily zdejší minizoo, kde si mohly prohlédnout několik zvířátek, jako kozy, ovce, koně…. Na začátku shlédly video, jak to ve svíčkárně vypadá a jak se svíčky vyrábí. Na konci si děti mohly vyrobit vlastní svíčku a koupelovou sůl, které si odvezly domů jako malý suvenýr. Všem se výlet moc líbil.

Návštěva základní školy Hostýnská

Předškolní děti navštívily základní školu Hostýnská, kde měly možnost si prohlédnout budovu základní školy, nahlédnout do prvních tříd a tělocvičnu, aby věděly, jak to zde vypadá. Také měly příležitost shlédnout divadelní představení místního dramatického kroužku, který jim zahrál pohádku „Tři bratři“, konkrétně „Šípkovou Růženku“. Místní děti jim také zazpívaly dvě vánoční koledy a to „Pásli ovce valaši“ a „My tři králové“. Naše děti jim na oplátku zazpívaly písničku „Mik, miku, mikuláš“.

Návštěva základní školy Nad Vodovodem

Děti ze třídy Veverek se vydaly v rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ na návštěvu základní školy Nad Vodovodem. Zde jim děti ze 4.A. předvedly dramatizaci tří známých pohádek a to: „Kocour v botách“, „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“ a „Sůl nad zlato“.

Výstava „Svět kolem nás a Vánoční čas“

Třída Zajíců se ujala reprezentace naší mateřské školy na vánoční výstavě „Svět kolem nás a Vánoční čas“ konané na ÚMČ Prahy 10. Z obrázků nasbíraných v celé MŠ, jsme na místním úřadě udělali nástěnku. Za tuto výstavu dostal Fanoušek Hocke čestné uznání za svůj výtvor čertíka.

Vánoční trhy

Třída Veverek se velmi úspěšně zhostila prezentace naší mateřské školy na vánočních trzích na Kubánském náměstí. Děti zde předvedly vánoční pásmo písniček a tanečků.

Návštěva Mikuláše a čerta

Na začátku prosince naši školku navštívila vzácná návštěva v podobě Mikuláše, čerta a letos tuto partu posílil i anděl. Děti se nemohly dočkat, s velikým nadšením se ujaly výzdoby tříd a výroby dárečků. Všichni si den velmi užili, děti předvedly pásmo písniček, básniček a tanečků, které si pro tuto příležitost připravily. Na konci dostaly od Mikuláše, Čerta a Anděla balíček sladkostí a některé dostaly i malý suvenýr v podobě kousku uhlí.

Divadélko v MŠ

Divadélko Koloběžka nám přijelo zahrát veselou pohádku s názvem „Trampoty čerta Huberta“. Dětem se pohádka velmi líbila, byly vtahovány do děje tleskáním a radami pro čerta a loupežníka.

Divadlo e-milion přijelo dětem zahrát vánoční pohádku s názvem „Nad Betlémem svítí hvězda“. Herci pomocí loutek a příběhu, přiblížili dětem narození Ježíška a jak vlastně vznikly Vánoce. Herci děti vtahovaly do děje tím, že radily postavám a společně jsme si i zazpívaly několik koled, jako: „Nesem vám noviny“ „Dej bůh štěstí“ „Pásli ovce valaši“.

 

 

MŠ Tuchorazská
Tuchorazská 2a/472
108 00 Praha 10 - Malešice
tel.: 274 779 616, 724 571 349