1. téma – Pečujeme o své zdraví

  1.    Povídejte si s dětmi, jak je důležité pečovat o své zdraví, o osobní hygieně, co se teď děje, proč je nutné nosit roušky. Povídat si také můžete o práci lékařů, jak je jejich práce náročná, jak to vypadá v nemocnici…..
  2.    V návaznosti na povídání si můžete s dětmi udělat malý pokus, jak jek důležité mýt ruce, jak se bacily bojí mýdla: budeme potřebovat misku s vodou, drcený nebo mletý pepř nejlépe černý (aby byl dobře vidět, bude nám představovat bacily, viry a špínu) a tekuté mýdlo. Do misky s vodou nasypeme trošku pepře – vysvětlíme dětem, že jsou to ty bacily a že jsou všude v misce i kolem nás (pepř plave na povrchu), vyzveme dítě, aby ponořilo do misky 1 prstík, nic se nestane, pepř – bacily plavou v klidu dál, ale vyzkoušíme, co se stane, když si prstík namočíme do tekutého mýdla a opět ponoříme…. Pepř se rozuteče na všechny strany daleko od prstíku s mýdlem. Stejně to funguje i s prostředkem na nádobí.
  3.    Budeme trošku počítat: maminka říká čísla a děti ukazují na prstech správný počet, dále můžeme hledat, jak by se to dalo ukázat i jinak – např. č 4 lze ukázat na jedné ruce nebo použít obě ruce a 4 rozdělit na 2+2 nebo 3+1. Až úkol zvládnete využijte kostku od člověče, nezlob se.
  4.    Aby ručičky nezahálely a my jsme nezapomněli stříhat, obkreslíme ručičky na papír, vystřihneme hezky podle čárky a můžeme krásně pastelkami ozdobit.
  5.   Zahrajeme si se slovíčky – rytmizace – rozklad na slabiky – zatleskáme si svoje jméno a další slova, lehká i těžší. A také si můžeme zahrát, kdo vymyslí víc slovíček za stejné písmenko – M – maminka, mlýn, mrak, mušle, mýdlo ………
  6.    Trošku se protáhneme a zacvičíme s Míšou:

 

  Na závěr krátká básnička:

 

Potvrdí vám všichni moudří doktoři,

že smíškové málokdy ochoří.

Ten, kdo není mrzout a rád směje se,

každou nemoc z těla smíchem vytřese.

Je to pravda, my už jsme se vysmáli

z chřipky, z rýmy, z neštovic i ze spály.

Tak se smějte! Už ani den bez smíchu!

Někdy nahlas, jindy stačí potichu….

Legrace je nejlepší lék na světě,

pomáhá víc než vitamín v tabletě!

 

Tak se nezapomeňte hodně smát, hodně si hrát a zpívat!!!!! Všem hezké a pohodové dny.

MŠ Tuchorazská
Tuchorazská 2a/472
108 00 Praha 10 - Malešice
tel.: 274 779 616, 724 571 349