29.10. je Světový den psoriázy. Rozhodli jsme se připojit k celorepublikovému happeningu „Puntíkový den“, který byl uspořádán právě u příležitosti Světového dne psoriázy.

Motem akce je „Nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám.“ Cílem akce je informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka není infekční, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. Tudíž správnou edukací veřejnosti pomoci odstranit sociální stigmata a mýty, které kolem lupénky kolují.

Myšlenka seznámit děti s touto nemocí a podpořit pacienty se nám zalíbila. Vyhlásili jsme pondělí 1.11.za Puntíkový den. Děti i pracovnice mateřské školy se oblékly do puntíkovaných šatů, outfit doladily puntíkovanými doplňky. Vyzdobily jsme školku puntíkovanými balónky a prožily den veselými puntíkovými aktivitami.

Malé děti vytvořily berušky, mochomůrky, zahrály si pohybovou hru s papírovými puntíky, hledaly ukryté puntíkované předměty. A nakonec se fotografovaly přes vlastnoručně vyrobené jak jinak než puntíkaté rámečky.

Předškoláčci si povídali o tom, jak Ferda mravenec pomáhal, pak pracovitého čiperu namalovali a ozdobili puntíkovaným šátkem. Pobavili se při četbě pohádky O holčičce puntíku z knihy Pidibabka z Brd. Holčičky si vyrobily panenky a oblékly je do pestrobarevných puntíkovaných šatiček, vlásky zkrášlily puntíkovanými mašlemi.

Kluci si užili malování a puntíkaté zdobení veselých šašků.

Stručnou a srozumitelnou formou paní učitelky seznámily děti s myšlenkou, že nikdo nejsme stejní, musíme pomáhat nemocným, vážit si vlastního zdraví a neodsuzovat nikoho pro jeho jinakost.

Děti se pobavily, užily si mnoho veselých, tvořivých aktivit a věříme, že pochopily a porozuměly myšlence

A hlavně, že trable i neduhy snáze překonáme s kamarády, rozumem a veselou myslí.

Vypracovala Š.Kopencová a M.Komersová