3. téma – Jaro je tady

Přijde malíř s čarodějnou paletou,

mávne štětcem a hned stromy rozkvetou.

Nazelení trávu, květy nabílí,

modře vymaluje křídla motýlí.

Dřív než stačíš mrknout, už je hotový.

Víš, kdo je ten malíř?

Kdo to ví?        (JARO)

1. Povídejte si s dětmi o tomto krásném ročním období. Jaro je v plném proudu, děti rády objevují změny – teplejší počasí, měnící se příroda, jarní kytičky, vracející se ptáčci, rodící se mláďátka, jarní svátky, apod. Shlédněte společně co se děje na zahradě:
  2. Krásné jarní dny lákají ke krátké procházce nebo malému výletu na kole. Pozorujte, co se kolem změnilo.
  3. Teď je čas procvičit hlavičku – v pracovním listu si zahrajeme s motýlky – pozorně si prohlédněte obrázek a zjistíte, že každý motýlek letí někam jinam. Dokážeš říct, kteří letí doprava a kteří doleva? Motýlky, kteří letí vlevo vybarvi žlutě, kteří vpravo modře. Spočítej, kolik letí vpravo, kolik vlevo. Kolik mají motýlci na křídlech teček? Stejně, více, méně? Nezapomeň také vybarvit kytičky.
  4. Teď si trošku zazpíváme, poslechněte si písničku od Zdeňka Svěřáka a Jaroslava Uhlíře – Jaro dělá pokusy….. Můžete se jí také naučit, zazpívat s rodiči, uspořádat soutěž, kdo jí zazpívá nejlépe, můžete také použít různé nástroje – postačí i dvě lžíce nebo vařečky….. nebo si můžete společně zatančit.
  5. Je čas si procvičit ručičku: Připomeneme si jak se správně sedí u stolu, jak se drží pastelka, můžeme si zopakovat barvy – i odstíny – světle zelená, šedá, růžová, tělová apod…. Je čas na omalovánku:

Nezapomínejte si hodně povídat, zpívat si a smát se, ať jsou všichni zdraví a veselí, abychom se zase brzy sešli ve školce. Přejeme krásné jarní sluníčkové dny.